Radio Białystok | Wiadomości | Sąd: Nie ma zakazu organizacji marszu w Hajnówce
Nie ma zakazu organizacji w niedzielę (26.02) w Hajnówce II Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych - orzekł we wtorek (21.02) Sąd Okręgowy w Białymstoku.
Sąd uchylił decyzję burmistrza Hajnówki po kilkuminutowej rozprawie
Na organizację marszu zgody nie wydał wcześniej burmistrz Hajnówki. Decyzję tę - zgodnie z procedurą - zaskarżyli do sądu organizatorzy planowanego marszu. Po kilkuminutowej rozprawie, na której nie było przedstawicieli władz Hajnówki, sąd uwzględnił odwołanie i uchylił decyzję burmistrza.
Burmistrz Hajnówki uznał, że marsz zagraża m.in. bezpieczeństwu ludzi
Marsz planowany jest w Hajnówce na niedzielę 26 lutego. Zakazując jego organizacji, burmistrz miasta uznał, że w tym dniu i przy planowanej trasie, może to zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, albo mieniu w znacznych rozmiarach.
W miniony piątek (17.02) Rada Miasta Hajnówka przyjęła na nadzwyczajnej sesji stanowisko, w którym wyraziła "zdecydowany sprzeciw" wobec planów organizacji marszu. Zwróciła m.in. uwagę, iż trasa przebiega przy prawosławnym soborze św. Trójcy, gdzie w tym samym czasie odbywać się będzie nabożeństwo w przeddzień rozpoczęcia Wielkiego Postu (wypada wtedy w Cerkwi tzw. niedziela przebaczania win). "Przeprowadzenie zgromadzenia może zakłócić powagę tego nabożeństwa" - napisali radni.
"Bury - nasz bohater" - hasło marszu z 2016 roku
Radni przypomnieli też w stanowisku, że marsz w 2016 roku odbył się pod hasłem "Bury - nasz bohater". "Postać "Burego" (kpt. Romualda Rajsa - PAP) w naszym mieście jest postacią kontrowersyjną, odpowiedzialną za zamordowanie 79 mieszkańców (osoby cywilne: kobiety, dzieci, mężczyźni) naszego regionu" - zaznaczyli autorzy stanowiska.
Chodzi o wydarzenia sprzed 71 lat, gdy oddziały podziemia niepodległościowego kpt. Romualda Rajsa spacyfikowały kilka wsi z okolic Bielska Podlaskiego, zamieszkanych przez wyznającą prawosławie ludność białoruską. Badający tę sprawę pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej przyjął kwalifikację prawną zbrodni ludobójstwa. W 2005 r. umorzył śledztwo m.in. dlatego, że po wojnie prawomocnie zakończyło się postępowanie wobec części sprawców, inni już nie żyli, a pozostałych nie udało się ustalić.
Brak zgody na proponowaną zmianę daty marszu
W uzasadnieniu decyzji o zakazie planowanego na niedzielę marszu burmistrz Hajnówki napisał m.in., iż biorąc pod uwagę te okoliczności, zwrócił się do wnioskodawcy z prośbą o zmianę daty, godziny i trasy "z uwagi na możliwe zakłócenie porządku publicznego". Dodał, że wnioskodawca zgody na proponowaną zmianę nie wyraził.
Obóz Narodowo-Radykalny i "Narodowa Hajnówka" - organizatorzy marszu
Organizatorami II Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych są Obóz Narodowo-Radykalny i "Narodowa Hajnówka". Prowadzą akcję rozprowadzania ulotek, na których jest Romuald Rajs "Bury" i krótka informacja o niedzielnym wydarzeniu.
W I Hajnowskim Marszu wzięło udział kilkaset osób
W 2016 roku w I Hajnowskim Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięło udział kilkaset osób. Również wzbudził on kontrowersje - pojawiły się protesty różnych środowisk, m.in. partii politycznych. Incydentów nie było.
O marszu zrobiło się głośno, gdy organizatorzy poinformowali, iż mają dla swojej inicjatywy patronat prezydenta Rzeczypospolitej Polski, o który się zwrócili. Ostatecznie jednak Kancelaria Prezydenta RP zdementowała tę informację. W dniu marszu odbyła się w Hajnówce manifestacja SLD ""Bury" nie nasz bohater", a na trasie przemarszu ustawili się jego przeciwnicy.