Radio Białystok | Wiadomości | PKS NOVA i podlaskie uczelnie uświadamiają nt. depresji. Na dworcach można zobaczyć specjalny spot
"Nie wysiadaj w połowie drogi - lecz depresję!" - pod takim hasłem rozpoczęła się w woj. podlaskim kampania uświadamiająca konsekwencje jednej z najczęściej występujących chorób na świecie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W ramach akcji w autobusach spółki PKS NOVA i na dworcach prezentowany będzie specjalny spot, który ma uwrażliwiać pasażerów na temat depresji.
Specjaliści zachęcają do tego, aby zmierzyć się z często niezdefiniowanym problemem, jakim jest depresja.
Depresja często bywa ukryta, bagatelizowana, a osoby nią dotknięte czują się osamotnione i niezrozumiane. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wspólnie przełamywali tabu i budowali świadomość o możliwościach leczenia - wyjaśnia dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ Anna Rzemek.
Spoty i plakaty na dworcach PKS NOVA i w autobusach mają pomóc przełamać ten temat tabu i zachęcić do sięgnięcia po pomoc ekspertów.
Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób.
W województwie podlaskim w ostatnich latach na depresję leczy się rocznie ponad 12 tys. osób. Wśród wszystkich osób leczących się psychiatrycznie w naszym regionie - pacjenci z depresją stanowią ponad 16 proc.
W kampanię pt. "Nie wysiadaj w połowie drogi - lecz depresję!" włączył się podlaski NFZ, uczelnie wyższe - Politechnika Białostocka i Akademia Teatralna w Białymstoku, a także podlaskie kluby sportowe, m.in. Lowlanders Białystok.
To będzie okazja, by porozmawiać ze specjalistami i z osobami, które są w spektrum autyzmu - w czwartek (24.04) w Białymstoku odbędzie się panel dyskusyjny "Od diagnozy do dorosłości - porozmawiajmy o spektrum autyzmu".
Depresja jest na drugim miejscu najczęściej stwierdzanych chorób na świecie.
To spotkanie jest skierowane do rodziców, którzy są zaniepokojeni kondycją psychiczną swoich dzieci. W siedzibie Podlaskiego NFZ przy Pałacowej w Białymstoku w środę (19.02) będzie można porozmawiać o swoich obawach i uzyskać cenne porady.