Radio Białystok | Wiadomości | Adam Bodnar chce odwołania ze stanowiska wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Białymstoku
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wszczął procedurę odwołania ze stanowiska wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Białymstoku Sławomira Wołosika i w czwartek (24.04) zawiesił go w pełnieniu czynności. Już wcześniej kolegium sędziów tego sądu wyraziło pozytywną opinię w sprawie tego odwołania.
Z powołaniem się na przepisy ustawy o ustroju sądów powszechnych, resort sprawiedliwości podał w czwartek w komunikacie, że prezes i wiceprezes sądu mogą być odwołani przez ministra sprawiedliwości w trakcie kadencji, m.in. wtedy, gdy dalsze pełnienie funkcji z innych powodów nie da się pogodzić z dobrem wymiaru sprawiedliwości.
Procedura odwołania rozpoczyna się od wystąpienia przez ministra - do kolegium właściwego sądu - z uzasadnionym wnioskiem o zamiarze odwołania osoby pełniącej tę funkcję. W takiej sytuacji kolegium jest zobowiązane zaopiniować działanie ministra, a jednocześnie, na czas rozpatrzenia wniosku, minister ma prawo zawiesić osobę, której wniosek dotyczy, w pełnieniu czynności.
W czwartek minister wystąpił z takim wnioskiem do kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku o wyrażenie opinii w sprawie odwołania z pełnionej funkcji sędziego Sławomira Wołosika, wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Jednocześnie z tym dniem minister zawiesił sędziego Wołosika w pełnieniu czynności.
Resort przypomniał też, że procedura odwołania sędziego Wołosika z funkcji wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Białymstoku została zainicjowana również przez kolegium tego sądu, które na posiedzeniu 31 marca 2025 r. podjęło uchwałę wyrażającą pozytywną opinię w sprawie jego odwołania.
Dodatkowo, wniosek ministra sprawiedliwości został uzasadniony udziałem sędziego Sławomira Wołosika w procedurze konkursowej przed nieprawidłowo ukształtowaną KRS na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego - poinformował resort sprawiedliwości.
Podał też, że sędzia został powołany na stanowisko wiceprezesa SA w Białymstoku niespełna dwa miesiące, po powołaniu go do pełnienia urzędu sędziego sądu apelacyjnego.
Chodzi o procedurę z udziałem tzw. neoKRS, czyli Krajowej Rady Sądownictwa po zmianach w przepisach, po których 15-osobowy skład sędziowski tej Rady wyłaniany jest przez Sejm, a nie - jak wcześniej - przez środowiska sędziowskie. Po tych zmianach KRS uznawana jest przez obecne władze i część prawników za instytucję niekonstytucyjną i upolitycznioną.
W marcu obowiązki objął nowy prezes SA w Białymstoku Marek Szymanowski. Zastąpił na stanowisku sędziego Krzysztofa Adamiaka, którego 6-letnia kadencja się zakończyła.