Radio Białystok | Wiadomości | Pryszczyca za polską granicą. W Podlaskiem wzmożone kontrole bydła

Pryszczyca za polską granicą. W Podlaskiem wzmożone kontrole bydła

autor: Ryszard Minko

23.04.2025, 10:50, akt. 11:12

Podlascy hodowcy bydła powinni być gotowi na działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się pryszczycy. Co prawda, w Polsce od ponad pół wieku nie wykryto ognisk groźnej choroby, ale te odnotowuje się już w krajach sąsiednich, na Węgrzech i Słowacji.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski

Aktualnie podlascy hodowcy nie mają obowiązku stosowania surowych zasad bioasekuracji, ale dla bezpieczeństwa swoich stad powinni to robić. Jak mówi podlaski lekarz weterynarii Andrzej Czerniawski, w regionie hodowanych jest ponad milion sztuk bydła, co stanowi jedną szóstą wszystkich hodowli w Polsce, dlatego zawleczenie choroby mogłoby mieć katastrofalne skutki ekonomiczne. 

W przypadku wykrycia ogniska choroby wybijane są całe stada zwierząt w najbliższej okolicy i nie chodzi tu tylko o krowy, ale też o owce, kozy i świnie. Dlatego inspekcja weterynaryjna zaleca, by hodowcy nie wpuszczali do swoich gospodarstw osób postronnych, nie kupowali zwierząt z niepewnych źródeł i stosowali dezynfekcję pojazdów na przykład dostawców pasz.

Choroba nie jest groźna dla ludzi, ale bardzo niebezpieczna dla zwierząt parzystokopytnych - nie tylko krów, ale też kóz, owiec i świń. W przypadku wykrycia ogniska choroby wybijane są całe stada zwierząt w najbliższej okolicy. 

Z uwagi na ogniska choroby w krajach sąsiednich, w Polsce wprowadzono środki prewencyjne. 


Po pierwsze, skanalizowaliśmy cały ruch samochodowy ze Słowacją tylko do jednego przejścia granicznego w Barwinku, gdzie stosujemy pełną ochronę epidemiologiczną. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, transport zwierząt lub żywności nie jest wpuszczany do Polski - mówi podkarpacki lekarz weterynarii Mirosław Welz.


Zakażenia pryszczycą u ludzi są niezwykle rzadkie i zazwyczaj mają łagodny przebieg. Do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem lub spożycie niepasteryzowanych produktów pochodzenia zwierzęcego. Choroba nie przenosi się z człowieka na człowieka i zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu 1-2 tygodni.


| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

ZOBACZ TEŻ:


Niebezpieczny wirus pryszczycy: władze województwa apelują do rolników o ostrożność

12.04.2025, 07:47

Choć tej choroby nie ma w Polsce, władze naszego regionu apelują do rolników o zachowanie ostrożności. Chodzi o wirus pryszczycy, który dziesiątkuje bydło m.in. na Węgrzech czy Słowacji.


Martwe krowy, zaniedbane bydło. Mieszkaniec powiatu sejneńskiego podejrzany o znęcanie się nad zwierzętami

17.03.2025, 12:27

Sejneńscy policjanci zatrzymali 69-letniego mężczyznę, podejrzanego o znęcanie się nad zwierzętami. Na terenie gospodarstwa należącego do mężczyzny, znaleziono dwie martwe krowy.


Z kilkudziesięciu ognisk zostało tylko jedno - rzekomy pomór drobiu w odwrocie

19.02.2025, 14:54

Po wielomiesięcznej walce udało się zlikwidować w Podlaskiem prawie wszystkie ogniska rzekomego pomoru drobiu. Jak nas poinformowano w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynaryjnym, teraz jest w regionie tylko jedno takie ognisko.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok