Radio Białystok | Wiadomości | Wielka magistrala wodna pomaga w walce z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym [wideo]
Już prawie siedem kilometrów długości ma magistrala wodna, którą stworzyli strażacy gaszący pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. To system rur i węży, którym mogą transportować wodę na duże odległości.
Akcja gaśnicza cały czas trwa - powiedział Polskiemu Radiu Białystok obecny na miejscu akcji kapitan Cezary Zalewski z komendy Powiatowej PSP w Wysokim Mazowieckiem.
Pożar nie rozprzestrzenia się. Wczoraj działania strażaków były skupione na dalszym rozbudowywaniu dwóch magistrali wężowych, które mają w sumie długość około 7 kilometrów. Przez cały dzień śmigłowce zrzucały wodę. W sumie wczoraj, w działania zaangażowanych było 400 strażaków, 100 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego, służby leśne oraz Policja - mówi Cezary Zalewski.
Na miejscu pracuje kilkuset strażaków, są już oddziały z całej Polski.
Dzisiaj strażacy dokonują rotacji ratowników oraz w dalszym ciągu będzie przelewany obwód pożaru. Tak, aby dogaszać te pozostałe zarzewia. W planach również są rzuty wody przez śmigłowce - dodaje Cezary Zalewski.
We wtorek (22.04) w akcji brało udział pięć helikopterów Lasów Państwowych i policyjny Black Hawk. Wieczorem przez kilkadziesiąt minut padał też długo oczekiwany deszcz.
Strażacy walczą z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym od niedzielnego (20.04) popołudnia. Ogień zniszczył ponad 450 hektarów terenu Parku.
Po porannej odprawie Zespołu Zarządzania Kryzysowego wojewoda podlaski Jacek Brzozowski poinformował, że wszystkie służby pracują i kontynuowane są zrzuty wody.
- Na chwilę obecną brak ognisk pożaru, ale nadal występują zarzewia ognia pod powierzchnią - poinformował wojewoda.
Policja pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Augustowie zbiera i zabezpiecza dowody jeszcze przed formalnym wszczęciem śledztwa w sprawie pożaru. Wstępnie zakładany kierunek śledztwa to sprowadzenie pożaru (lub bezpośredniego niebezpieczeństwa jego wystąpienia), jako zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, prawdopodobnie w połączeniu z kwalifikacją prawną, która mówi o zniszczeniach w świecie roślinnym lub zwierzęcym, bo pożar obejmuje tereny chronione.