Radio Białystok | Wiadomości | Święto Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Cerkwi prawosławnej. Wierni pielgrzymują do monasteru w Supraślu
To dzień wcielenia Syna Bożego i znak nadchodzącego zbawienia. W Cerkwi prawosławnej w poniedziałek (7.04) Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny. To jedno z 12 Wielkich Świąt, które obchodzono już w czasach apostolskich. Zgodnie z ewangelicznym zapisem Archanioł Gabriel zwiastował Marii Pannie, że narodzi Syna Bożego.
Najbardziej uroczyście święto celebrują mnisi i wierni monasteru w Supraślu, który jest pod wezwaniem Zwiastowania NMP. Około 40 pielgrzymów wyruszyło w poniedziałkowy poranek z cerkwi Hagia Sophia w Białymstoku właśnie do supraskiego monasteru.
Kwietniowa pielgrzymka jest mniej popularna od pielgrzymki z okazji święta Supraskiej Ikony Matki Bożej, ale zawsze znajduje chętnych uczestników. Pątnicy idą, by pomodlić się o zdrowie i prosić o błogosławieństwo.
To duże święto. Ubieramy się ciepło i idziemy pomodlić się za zdrowie przyjaciół, rodziny, prosić Matkę Boską o zdrowie i opiekę, żeby wszystko się jakoś układało. Chcemy podziękować Bogu za każdy dzień, modlimy się za pokój na świecie. To wyjątkowa okazja, by pielgrzymować w tym dniu, kiedy, jak mówią, nawet ptaszek nie wije gniazdka. To taki dodatkowy trud w wielkim poście, daje siłę na cały rok wszystkim - mówią pielgrzymi.
Ponad 500-letni monaster, zwany ławrą supraską, jest jednym z najważniejszych cerkiewnych ośrodków życia monastycznego w Polsce. Jego główną murowaną cerkiew pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny wzniesiono w latach 1503-1511 w stylu gotycko-bizantyjskim. Ściany świątyni pokryły freski autorstwa mnicha Nektariusza z Serbii.
W czasie II wojny światowej cerkiew została niemal doszczętnie zniszczona przez wojska hitlerowskie. Od 1984 roku trwała jej odbudowa.