Pieśni wielkopostne na Podlasiu 19.03.2025

19 marca 2025

Klejniki, fot. Ludmiła Łabowicz
Klejniki, fot. Ludmiła Łabowicz



0:00
0:00
Pod znakiem Pogoni 2025-03-19 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Formą wsparcia dla Ukrainy, która nieustannie walczy z rosyjską agresją, jest popularyzacja w polskich instytucjach kulturalnych filmów ukraińskich, w tym tych traktujących o sytuacji wojennej. Wiele prezentacji współczesnego kina ukraińskiego odbywa się w kinie „Forum” w Białymstoku. W poniedziałek (17.03) zakończył się tam Festiwal Filmowy Ukraїna. O ofercie Białostockiego Ośrodka Kultury związanej z promocją kina ukraińskiego opowiada Maciej Rant, dyrektor kina „Forum” w Białymstoku.

Na Podlasiu w okresie Wielkiego Postu wykonywano utwory z „Bohohłasnyka”, zbioru pieśni pozaliturgicznych, popularnych na Ukrainie pod koniec XVIII wieku. Po raz pierwszy ukazał się on w Ławrze Poczajowskiej w 1790 r. i zawierał ponad 249 pieśni, w tym pieśni na Wielki Post. Spośród nich aż 213 było w języku ukraińskim lub cerkiewnosłowiańskim. Na Podlasiu utwory z „Bohohłasnyka” rozpowszechniano przede wszystkim w wersjach przepisywanych. Śpiewano je w języku cerkiewno-słowiańskim z rosyjską wymową, choć nie bez wpływu lokalnej gwary ukraińskiej. Stało się tak dlatego, że „Bohohłasnyki” zaczęto drukować grażdanką, stosując pisownię rosyjską. Mniej popularne na Podlasiu były utwory wielkopostne śpiewane w dialekcie ukraińskim.

O repertuarze z okresu Wielkiego Postu opowiadają śpiewaczka i badaczka folkloru Julita Charytoniuk oraz pochodząca z Klejnik Olga Ochrymiuk z Czyż. Jako ilustracja muzyczna służą utwory nagrane we wsiach Dobrowoda, Kożyno, Malinniki i Krasnowieś, znajdujące się na dwóch albumach „Ludowe pieśni religijne”, wydanych kilka lat temu przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia.

Zaprasza Ludmiła Łabowicz



Ożywienie kulturalne w świetlicach w gminie Czyże 27.04.2025


Odremontowane świetlice w gminie Czyże stają się miejscem spotkań, koncertów i warsztatów. Na jednym z takich spotkań – pikniku w Klejnikach – zagra zespół „Debiut”. W programie rozmowa o świetlicach, spotkanie z liderem „Debiutu” Januszem Romaniukiem oraz zaproszenie do składania wniosków w ramach programu Podlaskie Inicjatywy



Rohulki, wesnianki, chorowody 23.04.2025


Opowiadamy o wiosennych i wielkanocnych ukraińskich tradycjach: „rohulkach”, „wesniankach”, „hajiwkach”, wiosennych korowodach.



Na Welykdeń 20.04.2025


O przygotowniach do i obchodach Wielkanocy



Wielkanoc na Wołyniu i Podlasiu 21.04.2025


Zwyczaje wielkanocne na Wołyniu i Podlasiu w opowieści Anny Litwinczuk z Bielska Podlaskiego.



Warsztaty wielkanocne w Osówce 16.04.2025


W „Ukraińskiej Dumce” – relacja z warsztatów wielkanocnych w Osówce oraz o tradycjach Wielkiego Tygodnia.



O pisaniu "po-swojomu" w Hajnówce 14.04.2025


W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce odbyła się prezentacja antologii ukraińskojęzycznego piśmiennictwa Podlasia „Krajina swojoho słowa”



„Werba bje, ne ja bju…” 13.04.2025


W „Ukraińskiej Dumce” – o tradycjach związanych z Niedzielą Palmową, ptakach oraz strukturze cerkiewnej na Podlasiu przed II wojną światową.



Busłowe łapy w Przedszkolu Leśna Polana 09.04.2025


Przedszkolaki z Przedszkola nr 9 w Bielsku Podlaskim przygotowały „busłowe łapy” - ciasteczka, które zgodnie z tradycją piecze się na Podlasiu na święto Zwiastowania



Nikola Hołodok, stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego 07.04.2025


W „Ukraińskiej Dumce” – spotkanie z Młodzieżowym Chórem Parafii Prawosławnej Św. Ducha w Białymstoku oraz z Nikolą Hołodok, stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego.




 
 

Prowadzący:

Ludmiła Łabowicz
Eugeniusz Ryżyk
Sławomir Sawczuk



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok