Radio Białystok | Wiadomości | Pamięci leśników i policjantów zamordowanych w Katyniu
Białowieża ma od czwartku (3.04) Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wśród 22 tysięcy ofiar z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc znalazło się dwunastu leśników z Puszczy Białowieskiej, którzy walczyli w obronie ojczyzny oraz trzech policjantów, którzy okresowo pełnili służbę w Białowieży.
Z Inicjatywą ustanowienia pomnika wystąpiły prof. Bogumiła Jędrzejewska oraz Anna Kulbacka z Białowieskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Puszczy.
Zebraliśmy wszelkie dane historyczne na ten temat. Pomogli nam historycy z warszawskiego IPN i z Wojskowego Biura Historycznego, którzy zweryfikowali nam tę listę - mówi prof. Bogumiła Jędrzejewska z Białowieskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Puszczy.
Koledzy leśnicy, którym oddajemy hołd, nie są dla nas tylko szczątkami, jakie znamy z fotografii ekshumacyjnych. Chcemy przypomnieć żywe, zasłużone postacie dla tego regionu. Ich patriotyzm, odwagę i wierność ideałom - dodaje Dawid Iwaniuk, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
W zbrodni katyńskiej straciło życie sześć tysięcy policjantów. Było wśród nich trzech policjantów oddelegowanych do Białowieży do służby ochronnej podczas wizyt prezydenta Ignacego Mościckiego. Są dla nas żywym przykładem etosu polskiego policjanta - mówi Paweł Zabrocki, komendant Powiatowej Komendy Policji w Hajnówce.
Naszym obowiązkiem jest pamiętać o bohaterach. Pamięć o polskiej elicie zamordowanej przez sowieckie NKWD jest żywa w każdym zakątku Polski, także w Białowieży - mówi wójt gminy Białowieża Albert Litwinowicz.
W 85. rocznicę sowieckiej zbrodni bohaterowie z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc zostali uznani przez Sejm patronami roku 2025.