Radio Białystok | Wiadomości | Koła Gospodyń Wiejskich w Podlaskiem stają się coraz bardziej modne
Nie tylko gotują i urządzają festyny, ale przede wszystkim integrują lokalną społeczność i dają poczucie sprawstwa. Koła Gospodyń Wiejskich w naszym regionie stają się coraz bardziej modne.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Udowadniają to przedstawicielki ponad 120 kół gospodyń z województwa podlaskiego, które biorą udział w dwudniowym II forum organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
Jak mówią uczestniczki spotkania, faktycznie spora część KGW skupia miłośniczki gotowania, ale krzywdzące jest, by były kojarzone tylko z "garami". W wielu kołach działa wiele młodych kobiet, które szukają tam inspiracji do realizacji własnych pasji: organizują różne warsztaty i przede wszystkim są miejscem spotkań.
Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Andrzej Pleskowicz zauważa, że w regionie sukcesywnie przybywa KGW i dziś jest ich już ponad 660 i cały czas powstają nowe. Co ciekawe organizacje coraz częściej skupiają młode mieszkanki wsi, które w ten sposób aktywizują swoje małe miejscowości.
Przepisy na pączki i faworki znają od swoich mam i babć, teraz przekazują je następnym pokoleniom. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Karakulach zorganizowały warsztaty, na których dzieci mogły dowiedzieć się, jak kiedyś obchodzono tłusty czwartek. Było pachnąco i smacznie.
W ten sposób podtrzymują kolędnicze tradycje w południowo-wschodniej części regionu. Koło Gospodyń Wiejskich "Orzeszkowe Babeczki" z okolic Hajnówki odwiedza mieszkańców pobliskich wsi. Kolędnicy mają ze sobą tradycyjną gwiazdę i śpiewają prawosławne kolędy.
Znaczący wkład w społeczno-kulturalny krajobraz naszych wsi w ostatnich latach wnoszą koła gospodyń wiejskich (KGW). Dowiemy się, jak działają takie organizacje w gminach Bielsk Podlaski, Wyszki i Boćki.
Pikniki, warsztaty kulinarne, degustacje tradycyjnych potraw - to niektóre z projektów Kół Gospodyń Wiejskich, które dostały dofinansowanie z budżetu województwa. Dotacje wynosiły od 5 do 10 tys. zł.
To okazja do integracji, wymiany doświadczeń, nawiązania nowych znajomości. Ponad 200 osób uczestniczy w Białymstoku w Kongresie Kół Gospodyń Wiejskich.