Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Znaczący wkład w społeczno-kulturalny krajobraz naszych wsi w ostatnich latach wnoszą koła gospodyń wiejskich (KGW). Dowiemy się, jak działają takie organizacje w gminach Bielsk Podlaski, Wyszki i Boćki.
Ich powstanie (czy też reaktywacja) przyspieszyła po jesieni 2018, po wejściu w życie ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Organizacje, które realizują zapisy statutowe, otrzymują pomoc finansową z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Niektóre koła piszą projekty do innych instytucji i często otrzymują dofinansowanie.
Koła gospodyń wiejskich to często prężne organizacje o profilu kulinarnym. Nierzadko do przygotowywania dań korzystają z produktów ze swoich gospodarstw. Zbierają też dary natury w okolicznych lasach (np. jagody, grzyby czy owoce i zioła na nalewki). Biorą udział w konkursach kulinarnych, zdobywając czołowe miejsca w województwie i kraju. Ich potrawy często urozmaicają imprezy gminne, np. dożynki.
Współpracują z władzami samorządowymi, gminnymi ośrodkami kultury, drużynami ochotniczych straży pożarnych czy lasami państwowymi. KGW w świetlicach organizują często zajęcia sportowe, choinki dla dzieci, spotkania dla seniorów i potańcówki. W ostatnim okresie członkinie kół wyjeżdżają też na wycieczki krajoznawcze. Są też inicjatorkami innych działań, np. KGW w Hołodach zadbało o park przy świetlicy, a KGW w Niewinie Borowym zbiera fundusze na plac zabaw dla dzieci. Niedawno kilka kół gospodyń wiejskich wzięło aktywny udział w pierwszym miejskim jarmarku bożonarodzeniowym w Bielsku Podlaskim.
Partnerstwo kół gospodyń wiejskich z samorządem to jeden z warunków powodzenia działalności koła, ale tez rozwoju gminy. Aktywność w tych stowarzyszeniach jest doskonałą formą budowania społeczeństwa obywatelskiego.
Przez cały marzec w czyżewskim parku codziennie dyżuruje Julia Kotlarz ze swoim myszołowcem. Zadaniem jej i jej ptaka o imieniu Kiara jest przeganianie gawronów, aby te nie zakładały gniazd na parkowych drzewach.
Ekologia to szerokie pojęcie, obejmujące nie tylko ochronę gatunków i siedlisk, ale także nasze codzienne wybory i relacje ze światem. I właśnie w tym kontekście targi rękodzieła mogą odegrać niezwykle ważną rolę w edukacji ekologicznej.
W audycji w Zgodzie z Naturą wybierzemy się na spacer po Parku Sensorycznym w Suwałkach.
Miłka Malzahn rozmawia z Radkiem Budnickim, doświadczonym trenerem rozwoju osobistego i propagatorem życia w zgodzie z tym, co naturalne. Poruszany jest niezwykle istotny temat stresu, który w dzisiejszym dynamicznym świecie dotyka nas wszystkich.
Wytwarzanie i korzystanie z tak zwanej zielonej energii cieszy się coraz większym zainteresowaniem także na terenach wiejskich.
Jakie czynniki wpływają na jakość miodu, jakie są największe zagrożenia dla pszczół w Polsce, jak możemy pomóc pszczołom przetrwać?
"W zgodzie z naturą" z wizytą w dwóch gospodarstwach ekologicznych wyspecjalizowanych w produkcji owoców aronii i ziół.
Sarny przechadzające się po osiedlowych alejkach, bobry spacerujące nad zalewem, gawrony na placach zabaw i w okolicach śmietników – to coraz częstszy widok w miastach. Czego dzikie zwierzęta szukają na zamieszkałych przez ludzi terenach? Z jakich powodów chcą być bliżej cywilizacji? Czy to one są u nas, czy to bardziej my wkraczamy i przejmujemy ich terytorium?
Choć Puszcza Białowieska wciąż nie jest skryta pod białą śnieżną kołderką, to żyjące tu organizmy funkcjonują już w trybie zimowym. I to jest naprawdę ciekawe. I dlatego dziś spotykamy się z kierownikiem Działu Naukowo-Edukacyjnego Białowieskiego Parku Nardowego Andrzejem Karczewskim.
Prowadzący:
Anna Auron-Wasilewska