Radio Białystok | Wiadomości | Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
To okazja do zastanowienia się nad różnorodnością i kreatywnością języka, którym się porozumiewamy. 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Język polski - podobnie jak wiele innych języków - jest dynamiczny i ciągle ewoluuje. Słowa takie jak herbata, Włochy czy zamek brzmią podobnie w innych językach, ale mają zupełnie inne znaczenia. To właśnie te różnice i unikalne cechy każdego języka sprawiają, że są one takie wyjątkowe. W przeszłości w języku polskim używano takich słów jak włości czy czepiec, które wyszły już z użycia, a na ich miejsce pojawiły się nowe wyrazy i zwroty.
W Dzień Języka Ojczystego mieszkańcy Białegostoku dzielą się swoimi ulubionymi polskimi słowami. Wielu z nich podobają się słowa ze względu na ich brzmienie, innym natomiast z powodu ich znaczenia.
Według ONZ od 1950 roku zanikło aż 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma na celu zwrócenie uwagi na te zagrożenia i zachęcenie do działań na rzecz ochrony językowego dziedzictwa kulturowego.
Według National Geographic Polska, język polski jest jednym z najtrudniejszych języków na świecie. Składają się na to: skomplikowana gramatyka, liczne wyjątki oraz bogate słownictwo.
Spotkanie "Człowiek człowiekowi wilkiem, a kiwi kiwi kiwi. Jak współczesny homo ridens posługuje się polszczyzną?"
Profesor Uniwersytetu w Białymstoku Joanna Szerszunowicz zwraca uwagę na wątki humorystyczne potrzebne w codziennej komunikacji, a których wyrazem mogą być popularne memy. Ponieważ komunikacja językowa realizuje różne nasze potrzeby - humor zapisany w memach może być finezyjny, delikatny albo dosadny i rubaszny.
Dlaczego bawimy się słowami, jak działa humor językowy i czy memy to tylko zabawa, czy może coś więcej? Między innymi o tym profesor Joanna Szerszunowicz opowiadać będzie podczas wykładu w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia.
Początek spotkania "Człowiek człowiekowi wilkiem, a kiwi kiwi kiwi. Jak współczesny homo ridens posługuje się polszczyzną?" o 11:00 w sali 1056 na Wydziale Matematyki UwB przy ul. Ciołkowskiego.
Będzie o zabawie językiem, ale też naszej nieustającej potrzebie bycia poprzez język zaskakiwanym.