Radio Białystok | Wiadomości | Gwałtowny wzrost zachorowań na grypę w regionie
W szybkim tempie rośnie liczba zachorowań na grypę w naszym regionie. Tak wynika z danych podlaskiego sanepidu.
W drugiej połowie stycznia zarejestrowano ponad 2,5 razy więcej zakażeń niż w pierwszej połowie miesiąca. Było ich już prawie 5,3 tys.
W tym sezonie infekcyjnym grypa atakuje intensywniej niż przed rokiem, znacznie wyprzedzając RSV i COVID-19. Tymczasem eksperci cały czas podkreślają, że najskuteczniejszym sposobem walki z infekcjami są szczepienia.
Szczepić można się także w sezonie infekcyjnym. Powinniśmy być wtedy zdrowi, bez objawów infekcji i bez gorączki.
Zaszczepić się można u swoich lekarzy rodzinnych, ale też w aptekach. Lista takich miejsc znajduje się na stronie pacjent.gov.pl. W regionie takich miejsc jest kilkadziesiąt, w samym Białymstoku 13.
W Polsce najwięcej zachorowań na grypę przypada od stycznia do marca. Rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia poziom wyszczepialności społeczeństwa powinien wynosić 75 procent. Tymczasem w minionym sezonie grypowym zaszczepiło się zaledwie 5,5 procent Polaków.
Eksperci ostrzegają, że grypa może spowodować powikłania. Najczęstsze z nich to zapalenie płuc i oskrzeli oraz zapalenie mięśnia sercowego.
Jak wygląda świat, którego nie widać gołym okiem, które to są dobre, a które złe bakterie w naszym organizmie, czym się różnią od wirusów, jak w sezonie grypowym uchronić się przed zachorowaniem i co robić, jeśli grypa nas już dopadnie?
Lekarze apelują, by się szczepić i przestrzegać zasad sanitarnych, które pamiętamy z czasów pandemii. W Polsce - podobnie jak w całej Europie - notuje się coraz więcej zachorowań na grypę - według danych Głównego Inspektora Sanitarnego - ponad 50 tysięcy tygodniowo.
- Szczyt zachorowań na grypę jest jeszcze przed nami. Sezon zaczął się przed świętami, ale chorych jest rzeczywiście bardzo dużo. Dokłada się do tego i grypa, i krztusiec. Przewidywany szczyt to jest dopiero koniec lutego - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Joanna Zajkowska.
Sezon infekcyjny w pełni. Do lekarzy w Polsce zgłasza się coraz więcej chorych na grypę i zarażonych innymi wirusami grypopodobnymi a liczba zachorowań w ostatnim czasie znacząco wzrosła. Tak jest w kraju.
W Podlaskiem sytuacja jest lepsza.