Radio Białystok | Wiadomości | Jedenasty szturm zamku w Tykocinie już w sobotę
Rekonstrukcja zdobycia zamku w Tykocinie to część hucznych odchodów 600-lecia miasta. Sobotnie (8.02) widowisko to największa tego typu zimowa impreza w Polsce.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wydarzenie rozpocznie się już o godz. 11 uroczystą sesją Rady Miejskiej, która tym razem odbędzie się na Placu Czarneckiego. Przebrani w XVII-wieczne stroje radni podejmą uchwałę jubileuszową.
Ten XVII wiek to był czas rozkwitu Tykocina i tym wydarzeniem chcemy pokazać, że dbamy o dziedzictwo historyczne - mówi burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński, zapraszając na organizowany już po raz 11. szturm zamku w Tykocinie.
W sobotę po południu około 250 rekonstruktorów odtworzy historyczne odbicie warowni z rąk Szwedów z 1657 roku.
To będzie największa zimowa impreza rekonstrukcyjna w Polsce, i jedna z największych w regionie - mówi Tomasz Pac, prezes Chorągwi Komputowej Stefana Czarneckiego.
Partnerem strategicznym wydarzenia jest woj. podlaskie.
Liczymy na obecność całych rodzin, bo będzie to niezwykle widowiskowa lekcja historii - mówi marszałek województwa Łukasz Prokorym.
Pokaz na zamku rozpocznie się o godz. 14. Wcześniej, przed południem odbędzie się uroczysta sesja rady miasta, a po niej także nawiązująca do historii msza święta w rycie trydenckim. Impreza zakończy się po zmroku widowiskowa bitwą ogniową.
To będzie jedna z największych rekonstrukcji historycznych w województwie podlaskim. Trwają przygotowania do Szturmu Zamku w Tykocinie. W przedsięwzięciu weźmie udział ponad 200 rekonstruktorów z Polski i Europy.
To wyjątkowa rocznica jednej z najpiękniejszych miejscowości w województwie podlaskim. Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia.
"Nikt nie powrócił" to tytuł nowej wystawy, którą można oglądać w tykocińskiej synagodze. Jest poświęcona znaleziskom, które archeolodzy wydobyli z ruin nieistniejącego już domu przy Placu Czarnieckiego.