W tykocińskiej synagodze można zobaczyć przedmioty sprzed 80 lat należące do żydowskiej rodziny

15.12.2024, 09:42, akt. 09:53

"Nikt nie powrócił" to tytuł nowej wystawy, którą można oglądać w tykocińskiej synagodze. Jest poświęcona znaleziskom, które archeolodzy wydobyli z ruin nieistniejącego już domu przy Placu Czarnieckiego.


Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
W tykocińskiej synagodze można zobaczyć przedmioty sprzed 80 lat należące do żydowskiej rodziny - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przez około osiemdziesiąt lat przedmioty leżały głęboko pod ziemią. Właściciele chcieli je w ten sposób uchronić przed zrabowaniem. Natrafili na nie archeolodzy z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Nową wystawę "Nikt nie powrócił. Historia depozytu z Placu Stefana Czarnieckiego" przygotowało Muzeum w Tykocinie. Odkryte przedmioty poleca do oglądania także Dorota Sokołowska.

 


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Pokaz najnowszej kolekcji Barbary Piekut


To będzie wyjątkowy pokaz! Barbara Piekut zaprezentuje swoją kolekcję "Nero e Oro" w wyjątkowym miejscu. Nie zabraknie mody, ale też i sztuki. A pokaz tuż obok nas – w "koronkowym" budynku przy ul. Zwierzynieckiej, czyli bibliotece Politechniki Białostockiej.



Prapremiera spektaklu "Kto pierwszy w las"


W Międzynarodowym Dniu Teatru - aktorzy zaprosili najmłodszych widzów do... lasu. Teatr Dramatyczny w Białymstoku, w ramach polsko-litewskiego projektu "Lab of senses", przygotował prapremierę spektaklu "Kto pierwszy w las".



Wystawę "Tatuaże-tożsamość" można oglądać w Muzeum Wojska


Barwy narodowe, sylwetki żołnierzy, czy wilki to jedne z popularniejszych historycznych motywów zapisywanych na skórze. W Muzeum Wojska w Białymstoku można zobaczyć wystawę poświęconą patriotycznym tatuażom.



W Centrum im. Zamenhofa dyskutowano o Książce Michała Więcki "Ja, piszący o tym. Kronika wsi Pomygacze"


To jest osobista historia Michała Więcki i jego rodziny, ale też podbiałostockiej wsi, w której mieszkał - Pomygacze (dziś Pomigacze), wpisanej w szerszy kontekst wydarzeń w Polsce i na świecie. W Centrum im. Zamenhofa dyskutowano o Książce Michała Więcki "Ja, piszący o tym. Kronika wsi Pomygacze"



Międzynarodowa wystawa zbiorowa „Wspólny krajobraz / Powitanie obcego” w Galerii Arsenał


Międzynarodowa wystawa zbiorowa „Wspólny krajobraz / Powitanie obcego” prezentuje wykonane w różnych mediach prace zaangażowanych społecznie artystów, z których wyłania się wizja ludzkości podzielonej granicami państw narodowych i żyjącej wzdłuż geopolitycznej linii uskoku.



Dom Kultury Śródmieście będzie miał nową siedzibę


Dom Kultury Śródmieście czeka przeprowadzka - ale niedaleko, bo na Branickiego 3.



Dominik Sołowiej poleca amerykański serial „Dwóch i pół”, czyli „Two and a Half Men”


W świecie, w którym serialowe mody przemijają szybciej niż rolki na Instagramie, nakręcony 22 lata temu amerykański serial „Dwóch i pół”, czyli „Two and a Half Men” wciąż zwycięża w rankingach popularności.



Ściana Biblioteki Uniwersyteckiej ozdobiona muralem PRAKTISA


Zaczytani to najnowsze dzieło autorskie PRAKTISA, nawiązujące do miejsca wypełnionego zaczytanymi twarzami. To improwizacja z użyciem form mozaikowych twarzy, która ma wiele interpretacji.



Festiwal Underground/Independent dobiega końca


Kultura niezależna zagościła w Białymstoku. W Białostockim Ośrodku Kultury powoli dobiega końca festiwal Underground/Independent.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok