Radio Białystok | Wiadomości | Uniwersytet Medyczny w Białymstoku kształci lekarzy już 75 lat
To uczelnia, którą ukończyło dotąd ponad 32 tys. studentów. W tym roku Uniwersytet Medyczny w Białymstoku - dawniej Akademia Lekarska - kończy 75 lat. Z tej okazji w auli Pałacu Branickich odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu uniwersytetu.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Niektórzy goście - m.in. absolwenci i byli profesorowie - przypominali pierwsze lata działalności na uczelni.
To wyjątkowa chwila, bo spotyka się cała wielopokoleniowa społeczność akademicka. To niezwykle wzruszające, kiedy możemy przypomnieć sobie, jak było, jak wiele niesamowitych rzeczy się wydarzyło, jak wielu niesamowitych rzeczy dokonali ci ludzie, którzy tworzyli tę społeczność przez 75 lat. Ale jednocześnie patrzymy z nadzieją w przyszłość, bo wiemy, jaki potencjał tkwi w nas przez cały czas - mówił podczas uroczystości rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Marcin Moniuszko.
W posiedzeniu Senatu wzięła też udział minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Pamiętam, jak wiele lat temu kończyłam swoje liceum i wtedy mówiło się, że medycyna w Białymstoku jest naprawdę dobra. Dzisiaj trudno w Polsce znaleźć szpital, w którym nie byłoby lekarza po medycynie w Białymstoku - podkreślała minister Izabela Leszczyna.
Historia Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku sięga 1950 r. - wtedy powstała pierwsza w naszym regionie Akademia Lekarska. Teraz Uniwersytet Medyczny to 20 budynków, w których kształci się ponad 6 tysięcy studentów.
Łącznie ponad 32 tys. studentów ukończyło Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. W piątek (31.01) rozpoczęły się obchody 75 lat istnienia tej uczelni.
Te spotkania mają na celu wymianę doświadczeń, integrację, a także zacieśnianie współpracy. Wszystko po to, aby jak najlepiej służyć studentom, naukowcom, a także mieszkańcom naszego regionu. Podlaskie Forum Bibliotekarzy to wydarzenie organizowane cyklicznie od 2006 roku.
Wyjątkowe badania przeprowadzą naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Stworzą przekąski, które pomogą osobom z insulinoopornością, z nadwagą czy z otyłością.