Radio Białystok | Wiadomości | Bielski ręcznik obrzędowy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Bielski ręcznik obrzędowy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

autor: Rafał Androsiuk

18.01.2025, 09:11, akt. 13:58

To pierwszy element kultury i tradycji z Podlasia na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego doceniło w ten sposób bielski ręcznik obrzędowy.

Bielski ręcznik obrzędowy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego, fot. Rafał Androsiuk
Bielski ręcznik obrzędowy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego, fot. Rafał Androsiuk

Zbieraniem, rekonstrukcją i dokumentacją ręczników z Bielska Podlaskiego i okolic od lat zajmuje się etnograf i pasjonatka kultury ludowej Podlasia - Alina Dębowska-Jankiewicz.

 

To jest uhonorowanie pracy wszystkich kobiet. Pokazanie nie tylko dla społeczeństwa z Podlasia, ale także dla Polski i w Europie, że ten ręcznik jest dla nas bardzo, bardzo ważny. Bez ręcznika nie mógł się odbyć chrzest, ślub, pogrzeb, czy też inne obrzędy - mówi Alina Dębowska-Jankiewicz.


Udało się zebrać, odtworzyć lub zrekonstruować ponad tysiąc pięćset ręczników obrzędowych, w tym wzory z końca dziewiętnastego wieku. Dawniej były wykorzystywane w zwyczajach od narodzin po śmierć. Obecnie zyskują nowe życie.


On w pewnym momencie nie był zapominany, ale on był tak jakby - przez młodych ludzi szczególnie - niezauważany. A starsi chcieli po prostu to wyrzucać. Ale przez edukację, promocję, prezentację, wystawę w Bielsku Podlaskim, ten ręcznik został odświeżony. Te ręczniki nie leżą w kufrach. One wiszą w kątach świętych, na ikonach, są wyjmowane na Boże Narodzenie i Wielkanoc. One zawsze były i są nadal - dodaje Alina Dębowska-Jankiewicz.

 

Uroczysta prezentacja wpisu bielskiego ręcznika na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego odbędzie się siódmego lutego o 11:30 w Bielskim Domu Kultury.

| red: pp, tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

ZOBACZ TEŻ:


"Orzeszkowe Babeczki" z okolic Hajnówki podtrzymują tradycje kolędnicze

12.01.2025, 07:25

W ten sposób podtrzymują kolędnicze tradycje w południowo-wschodniej części regionu. Koło Gospodyń Wiejskich "Orzeszkowe Babeczki" z okolic Hajnówki odwiedza mieszkańców pobliskich wsi. Kolędnicy mają ze sobą tradycyjną gwiazdę i śpiewają prawosławne kolędy.


Ukazał się kalendarz opisujący tradycje piśmiennictwa polsko-litewskich Tatarów

11.01.2025, 15:26

Zabytki rękopiśmiennictwa polsko-litewskich Tatarów jak najważniejsza księga - Koran, ale też chamaiły, czyli modlitewniki, czy daławary, czyli zwoje modlitewne składane do grobu zmarłego - przypomina kalendarz wydany przez Fundację Tatarskie Towarzystwo Kulturalne.


To bożonarodzeniowa tradycja - kolędnicy odwiedzają domy w podlaskich wsiach

8.01.2025, 07:28

Dawniej był to nieodłączny element świąt, dziś już zanika. Jednak kolędowanie to wciąż jedna z najważniejszych świątecznych tradycji. By do niej wrócić i uczcić trwające według kalendarza juliańskiego święta Bożego Narodzenia, grupa kolędników odwiedziła wsie Ciełuszki i Kaniuki.


Tradycja i zwyczaje, bez których nie ma atmosfery świąt Bożego Narodzenia

23.12.2024, 07:07

Sianko pod obrusem, śpiewanie kolęd, święty Mikołaj rozdający dzieciom prezenty, dzielenie się opłatkiem i czekanie na pierwszą gwiazdkę - to jedne z najpopularniejszych zwyczajów w tym regionie. Każdy dom ma swoje wyjątkowe rytuały, które nadają świętom niepowtarzalny charakter.





ZNAJDŹ NAS










Ślubowanie policjantów w Białymstoku, 18.09.2024, fot. Podlaska Policja
POLICJA
24.04.2025, 07:08, akt. 07:17

Więcej chętnych niż wolnych miejsc










źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok