Radio Białystok | Wiadomości | To bożonarodzeniowa tradycja - kolędnicy odwiedzają domy w podlaskich wsiach
Dawniej był to nieodłączny element świąt, dziś już zanika. Jednak kolędowanie to wciąż jedna z najważniejszych świątecznych tradycji. By do niej wrócić i uczcić trwające według kalendarza juliańskiego święta Bożego Narodzenia, grupa kolędników odwiedziła wsie Ciełuszki i Kaniuki.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wśród 20 kolędników były osoby z Gdańska, Białegostoku i Białorusi. Pierwszego dnia świąt zaśpiewali w blisko 40 domach. Ci, którzy ich gościli nie kryli łez wzruszenia i radości.
Podczas świąt i kolędowania najważniejsza jest bliskość z drugim człowiekiem - mówiła sołtys wsi Ciełuszki Grażyna Charytoniuk-Michiej.
Wiemy, że to odtwarzanie tradycji - mówi nasz redakcyjny kolega Źmicier Kościn, który zorganizował wspólne kolędowanie.
Nie jest to możliwe, aby we wsiach, gdzie w większości żyją samotnie starsi ludzie sami organizowali kolędę, ale mamy nadzieję, że wnuki, które spotkaliśmy podczas odwiedzin ich babć, w przyszłości zapragną nauczyć się kolęd i wyruszyć tak jak my - dodaje Źmicier Kościn.
Zgodnie z tradycją kolęduje się od nocy Bożego Narodzenia aż do Święta Objawienia Pańskiego, które przypada na 19 stycznia.
W Cerkwi prawosławnej w środę (8.01) drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Jest on poświęcony Przenajświętszej Bogurodzicy i nosi nazwę „synaksa”, co oznacza zgromadzenie ku jej czci. W świątyniach jest odprawiana liturgia św. Jana Złotoustego.
To jedno z 12 wielkich świąt liturgicznych w cerkwi prawosławnej. We wtorek (7.01) pierwszy dzień Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego.
Świąteczne orędzia bożonarodzeniowe wystosowali do wiernych metropolita warszawski i całej Polski Sawa, a także arcybiskup białostocko-gdański Jakub.