Radio Białystok | Wiadomości | Tomasz Siemoniak: w ciągu dwóch lat do podlaskiej Straży Granicznej trafi 500 nowych funkcjonariuszy
W ciągu półtora roku, dwóch lat do Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej trafi 500 nowych funkcjonariuszy - zapowiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak, mówiąc o wdrażaniu służby kontraktowej w Straży Granicznej. Dodał, że trzeba się liczyć z koniecznością odpierania zagrożeń hybrydowych na granicy przez dłuższy czas.
Szef MSWiA na konferencji prasowej w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, po odprawie z szefami służb w regionie, zaznaczył, że celem MSWiA na obecny rok jest poprawa bezpieczeństwa obywateli we wszystkich obszarach. Dodał, że musi temu służyć wzmacnianie kadrowe służb.
Komendanci policji mówili o tym, że - także w skali Podlasia - mamy sytuację, że więcej funkcjonariuszy przychodzi do służby niż odchodzi. Chcielibyśmy bardzo tę tendencję utrzymać. Więcej policjantów to większe bezpieczeństwo, ale funkcjonariusze ci muszą być godziwie wynagradzani, muszą mieć dobry sprzęt, dobre oprzyrządowanie prawne. Cały czas nad tym pracujemy w MSWiA - mówił Tomasz Siemoniak.
W odniesieniu do Straży Granicznej przekazał, że szef tej formacji poinformował o przystąpieniu do działań związanych ze służbą kontraktową.
W ciągu półtora roku, dwóch w podlaskim oddziale SG powinno pojawić się 500 nowych funkcjonariuszy - zaznaczył Tomasz Siemoniak.
Ocenił, że zagrożenia na granicy - niezależnie od różnych zmian politycznych, zwiększania czy zmniejszania agresji hybrydowej - są takie, że trzeba się liczyć z gotowością odpierania tych zagrożeń przez dłuższy czas.
Pytany o ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej stwierdził, że przygotowywane są rozporządzenia.
Kończy się dyskusja na temat 18 rozporządzeń, aktów wykonawczych ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Dadzą one już bardzo konkretne narzędzia do tego, żeby działać i występować o pieniądze - przekazał szef MSWiA.
Przypomniał, że ustawa dotyczy wielu obszarów, np. budowy schronów i miejsc ukrycia, kwestii związanych z bezpieczną łączności oraz ma bardzo rozbudowany obszar edukacji obywateli.
1 stycznia tego roku weszła w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Regulacja umożliwia powstanie systemu ochrony ludności, który w razie wojny będzie mógł się przekształcić w obronę cywilną. Na realizację nowych rozwiązań rząd będzie przeznaczać rocznie nie mniej niż 0,3 proc. PKB.