Radio Białystok | Wiadomości | Podpisano porozumienie dotyczące przywracania różnorodności biologicznej i krajobrazowej w Podlaskiem
Dzięki tej współpracy wzmocniona będzie ochrona roślin, grzybów i zwierząt żyjących w Podlaskiem. Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku, a także władze regionu i przedstawiciele trzech parków krajobrazowych podpisali porozumienie dotyczące przywracania różnorodności biologicznej i krajobrazowej w naszym województwie.
Na różne działania - m.in. ochronę siedlisk - do parków i uczelni trafią łącznie 53 miliony złotych.
Przygotowujemy m.in. czynną ochronę nietoperzy, motyli, pilchowatych, płazów. Są to konkretne działania, które będą polegały m.in. na inwentaryzacji i przygotowaniu miejsc bytowania tych gatunków. Tak szybko rozwija się świat i mamy takie zagrożenia dla klimatu, natury, ekosystemów, że warto jest zadbać o wszystko, bo bioróżnorodność to jest gwarancja zdrowia i dobrego życia dla nas ludzi - mówi dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej im. Prof. Witolda Sławińskiego Joanna Kurzawa.
Politechnika Białostocka skupi się np. na ochronie grzybów.
Politechnika Białostocka przede wszystkim zajmie się identyfikacją unikalnych roślin i grzybów naszego regionu. A wszystko po to, żeby chronić rośliny i grzyby naszego regionu, żeby przetrwały one jak najdłużej - mówi prof. Marta Kosior-Kazberuk.
Projekt to także promocja regionu.
Jest to piękny przykład współpracy województwa podlaskiego, dwóch uczelni oraz trzech parków krajobrazowych. Powstanie wiele działań, które będą miały na celu ochronę przyrody, ale też edukację, pokazywanie bogactwa naszego województwa w zakresie bioróżnorodności - mówi marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym.
Do projektu - oprócz Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej - przystąpił Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi oraz Suwalski Park Krajobrazowy.