Wojewoda przywołał też dane z ubiegłego roku, kiedy mieszkańcy stracili łącznie blisko 3 mln zł, a policji udało się odzyskać ok. 250 tys. zł.
To wszystko pokazuje, z jak poważnym problemem mamy dzisiaj, we współczesnym świecie, do czynienia. Tu nie chodzi o straszenie, my nikogo nie chcemy straszyć, my tylko chcemy mówić o tym, jakie konsekwencje niefrasobliwość w świecie cyfrowym może wywołać i jakie może mieć konsekwencje" - zaznaczył wojewoda.
Koalicja na rzecz e-bezpieczeństwa to odpowiedź na plagę towarzyszącą rozwojowi internetu i społeczeństwa informacyjnego, jaką jest cyberprzestępczość - mówił wicedyrektor Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), pełnomocnik wojewody podlaskiego ds. cyfryzacji Mariusz Madejczyk.
Podkreślił, że działania podejmowane przez koalicję mają tej cyberprzestępczości przeciwdziałać. Dodał, że chodzi o edukowanie społeczeństwa, a przede wszystkim osób starszych.
Do koalicji na rzecz e-bezpieczeństwa, którą zainicjowano w kwietniu, należą Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku, NASK, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) (wydział w Białymstoku), podlaska policja oraz publiczne media w regionie, a w poniedziałek dołączył Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Jak mówił Brzozowski, dołączenie tego urzędu to "bardzo duże wzmocnienie" koalicji.
Obecny na konferencji marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym podkreślił, że władze publiczne mają obowiązek chronić mieszkańców przed cyberzagrożeniami, a przede wszystkim tych, którzy mogą mieć problemy w świecie cyfrowym, jak seniorzy.