Radio Białystok | Wiadomości | Maciej Żywno podsumował swoją pracę w minionym roku
Sytuacja w Mielniku, kiedy żołnierz ostrzelał cywilny samochód pokazuje jak ważne jest przestrzeganie procedur w wojsku - mówi wicemarszałek Senatu Maciej Żywno z Polski 2050.
Mówi, że na prośbę mieszkańców przygranicznych terenów wielokrotnie interweniował w sprawach związanych z zachowaniem funkcjonariuszy.
Społeczność na terenach przygranicznych wielokrotnie zgłaszała kwestie zachowań wojska i służb mundurowych na pograniczu. Formuły zatrzymywania obywateli polskich, zwracania się do nich. Formuły w ogóle funkcjonowania w pasie, który nie jest z punktu widzenia wojska pasem 200-metrowym, a pasem co najmniej 2-kilometrowym, z poruszaniem się pojazdów wojskowych, przemieszczaniem się przez podlaskie wsie przygraniczne, gdzie ludzie naprawdę zwracają na to uwagę, że się tego obawiają - mówi wicemarszałek Senatu Maciej Żywno.
Wicemarszałek Senatu uważa, że potrzebne jest specjalne wsparcie psychologiczne dla mieszkańców przygranicznych terenów.
Ciągła walka o to, żeby jednak uruchomić program wsparcia psychologicznego dla mieszkających osób na pograniczu. Nie jest tam tylko tak, że ludzie są zadowoleni z obecności wojska, bo jest bezpiecznie, ale również dostrzegają zmęczenie tym, w jaki sposób to wygląda - mówi Maciej Żywno.
W piątek (10.01) wicemarszałek Senatu Maciej Żywno podczas spotkania z dziennikarzami podsumował swoją pracę w minionym roku.
Między innymi wziął udział w 150 spotkaniach dotyczących spraw mieszkańców województwa podlaskiego.
Interweniował w sprawie między innymi sytuacji podlaskich przedsiębiorców oraz wsparcia dla przygranicznych gmin w województwie podlaskim czy dodatkowych pieniędzy dla szpitala w Hajnówce, gdzie trafiają poszkodowani funkcjonariusze zabezpieczający naszą wschodnią granicę i chorzy uchodźcy.