Radio Białystok | Wiadomości | Warto pamiętać, że można się szczepić przez cały sezon grypowy
Grypa atakuje intensywniej niż przed rokiem. Tak wynika z danych podlaskiego sanepidu. Przez ostatnie cztery miesiące zarejestrował 10 razy więcej przypadków grypy, niż w tym samym okresie rok wcześniej.
Tymczasem eksperci cały czas podkreślają, że najskuteczniejszym sposobem walki z infekcjami są szczepienia. A szczepić można się także w sezonie infekcyjnym.
Powinniśmy być wtedy zdrowi, bez objawów infekcji i bez gorączki. Zaszczepić się można u swoich lekarzy rodzinnych, ale też w aptekach. Lista takich miejsc znajduje się na stronie pacjent.gov.pl. W regionie takich miejsc jest kilkadziesiąt, w samym Białymstoku 13 - mówi rzeczniczka podlaskiego NFZ-tu Izabella Przewłocka.
Izabella Przewłocka dodaje, że w tym sezonie refundowane są trzy szczepionki przeciwko grypie.
Dwie z tych szczepionek są bezpłatne dla seniorów, kobiet w ciąży i dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat oraz dla wszystkich dorosłych, którzy są zagrożeni powikłaniami po grypie. Za połowę ceny szczepionkę kupią wszyscy dorośli do 64 roku życia - wyjaśnia Izabella Przewłocka.
W Polsce najwięcej zachorowań na grypę przypada od stycznia do marca.
Rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia poziom wyszczepialności społeczeństwa powinien wynosić 75 procent. Tymczasem w minionym sezonie grypowym zaszczepiło się zaledwie 5,5 procent Polaków.
Eksperci ostrzegają, że grypa może spowodować powikłania.
Najczęstsze z nich to zapalenie płuc i oskrzeli oraz zapalenie mięśnia sercowego.
Sezon infekcyjny jest na półmetku, a już jest znacznie więcej potwierdzonych przypadków grypy niż przed rokiem. Licząc od września do grudnia, w naszym regionie odnotowano już 10 razy więcej zakażeń niż w tym samym okresie roku poprzedniego.
- Jest to naturalny sezon, w którym notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, które przenoszą się drogą kropelkową. Zawsze o tej porze mamy wzrost zachorowań, a w tej chwili bardzo dobrze identyfikujemy choroby - covid, grypę, RSV, mykoplazmę - mówi prof. Joanna Zajkowska.
Podlaski sanepid informuje, że wszystkie placówki, które zgłosiły się do szczepień, otrzymały preparaty. Wszystko wskazuje na to, że w naszym regionie nie ma problemów z dostępnością do szczepionki przeciwko HPV i każdy zainteresowany może dostać preparat.