Radio Białystok | Wiadomości | Zakończyła się renowacja Salonu Włoskiego w Ogrodzie Branickich w Białymstoku
autor: Aneta Łaski
Salon Włoski w Ogrodzie Branickich w Białymstoku odzyskał swój pierwotny kształt. Jego renowacja trwała ponad 2 lata i kosztowała budżet miasta ponad 1 milion 350 tys. zł.
Odwiedzający mogą teraz podziwiać zgodną historycznie kompozycję składającą się z 14 elementów rzeźbiarskich. Rzeźby przedstawiają mitologiczne bóstwa oraz postaci historyczne.
Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki mówi, że Pawilon Włoski będzie przyczyniać się do promocji miasta, zarówno w kraju, jak i za granicą.
Prace nad odtworzeniem pierwotnego wystroju rzeźbiarskiego bazowały na jedynym zachowanym źródle ikonograficznym - rysunku z drugiej połowy lat 30. XVIII wieku.
Na jego podstawie ks. dr Jan Nieciecki opracował program ikonograficzny Salonu Włoskiego, który gloryfikuje Jana Klemensa Branickiego i nawiązuje do idei powracającego złotego wieku.
Zespół rzeźb składa się z 10 elementów umieszczonych na attyce oraz 4 popiersi historycznych na ścianach. Autorem rzeźb jest Lyubomir Grigorov, a projekt montażu stworzył architekt Czawdar Todorow.
Pawilon Włoski jest od prawie 60 lat wpisany do rejestru zabytków, co świadczy o jego znaczeniu historycznym i kulturowym.
Wyjątkowe znalezisko archeologiczne w centrum Białegostoku. W okolicy Pałacu Branickich badacze przypadkowo odkryli fundamenty XVIII-wiecznej oranżerii i domu ogrodnika. Budynki rozebrano w połowie XIX wieku, były częścią kompleksu pałacowego.
Najdroższy jest Pałac Branickich, a do więzienia można pójść za nieoddanie książki do białostockiego śledzia. Na Chorten Arenie w Białymstoku odbyła się oficjalna promocja białostockiej edycji popularnej gry planszowej Monopoly.
Do końca czerwca ogrody Pałacu Branickich w Białymstoku wyglądają inaczej. To dzięki wielkim, podświetlonym różom, które są częścią festiwalu Barokowe Ogrody Sztuki.
Pawilon Włoski obok Pałacu Branickich w Białymstoku odzyskał swój dawny blask.