Radio Białystok | Wiadomości | Cenne odkrycia archeologiczne w okolicy Pałacu Branickich
Wyjątkowe znalezisko archeologiczne w centrum Białegostoku. W okolicy Pałacu Branickich badacze przypadkowo odkryli fundamenty XVIII-wiecznej oranżerii i domu ogrodnika. Budynki rozebrano w połowie XIX wieku, były częścią kompleksu pałacowego.
Podlaski konserwator zabytków Adam Musiuk wydał decyzję o wstrzymaniu prac przy instalacji sanitarnej w tym miejscu. Jego zdaniem to niezwykle ważne odkrycie.
Myślę, że jest to najważniejsze odkrycie w tym roku, dlatego że odsłania nam się nieznana historia Białegostoku. Obiekty, o których mówię - my tylko mamy zapisy, że one istniały. Natomiast w tej chwili trafiliśmy na ich takie realne ślady. Odkrycia pozwolą na to, aby spojrzeć na Pałac Branickich jak na cały kompleks - mówi Adam Musiuk.
Teraz Podlascy archeolodzy mają miesiąc na zbadanie fragmentów muru.
Najpierw musimy dowiedzieć się dokładnie, z czym mamy do czynienia. To jest zaledwie, najprawdopodobniej, fragment jakiejś większej całości. W momencie, w którym poznamy co naprawdę mamy pod ziemią, będzie można przejść do planowania tego, czy to będzie tzw. trwała ruina, czy może będziemy jednak próbować odtworzyć obiekty - mówi Adam Musiuk.
Kompleks pałacowy ma powierzchnię około 10 hektarów, jego największą część stanowi Park Branickich.
Będą doradzać m.in. w kwestiach prawnych i opieki nad zabytkami. Dziewięć osób weszło w skład nowej Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków.
Na dawnej drodze leśnej znaleziono ozdobę prawdopodobnie z IV wieku. Na ten „skarb” natrafiło Suwalskie Stowarzyszenie Miłośników Historii Penetrator i przekazało je Podlaskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.
Tu przyjeżdżała cała śmietanka towarzyska ówczesnej XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej. Król August III z małżonką, król August Poniatowski już po śmierci Jan Klemensa, bo wtedy chętniej odwiedzał swoją siostrę - Izabellę z Poniatowskich Branicką. Mowa o choroskiej siedzibie, czyli obecnym Muzeum Wnętrz Pałacowych wraz z budynkami.
Odwiedzamy pewien park pałacowy w naszym regionie, który szczególnie pięknie prezentuje się w czasie kolorowej jesieni. Centralną jego częścią jest pałac zbudowany kilka wieków temu na sztucznej wyspie. Mowa o Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Pasjonat podróży Lech Pilecki opowiada o tym miejscu nam i Andrzejowi Bajguzowi.
To wyjątkowe i cenne odkrycia dla dziedzictwa kulturowego Podlasia, wcześniej nieznane dla tego regionu. Średniowieczny miecz, a także m.in. dukaty i monety z X wieku znalazło dwóch mieszkańców Białegostoku w okolicach miasta.