Radio Białystok | Wiadomości | Posłowie PiS skierowali do Trybunału Konstytucyjnego wniosek ws. gminy Grabówka
Posłowie PiS skierowali do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie nieważności rozporządzenia o utworzeniu podbiałostockiej gminy Grabówka, poprzez jej wydzielenie z gminy Supraśl - poinformował w poniedziałek (23.12) szef tej partii w Podlaskiem, poseł Jacek Sasin.
TK już raz zajmował się kwestią tworzenia gminy Grabówka. W 2017 roku uznał za niezgodne z konstytucją rządowe rozporządzenie uchylające decyzję o utworzeniu tej gminy.
Gmina zacznie działać od 1 stycznia 2025 roku. Tego dnia w południe w Grabówce odbędzie się konferencja prasowa zapowiadana przez służby prasowe wojewody podlaskiego, związana z rozpoczęciem funkcjonowania nowej gminy.
Do czasu wyborów władz (rady i wójta), zarządzać nią będzie pełnomocnik wyznaczony przez premiera - Ewa Bończak-Kucharczyk.
Trwają rządowe prace nad rozporządzeniem premiera dotyczącym pierwszych wyborów; zgodnie z Kodeksem wyborczym, zarządza się je i przeprowadza w ciągu 90 dni od daty utworzenia nowej jednostki samorządu terytorialnego.
Według projektu rozporządzenia, wybory do rady gminy Grabówka, która ma liczyć 15 radnych oraz wybory wójta, mają się odbyć w niedzielę 16 marca przyszłego roku.
Grupa mieszkańców Grabówki, w tym część radnych gminy Supraśl, interweniowała w sprawie demontażu trybun na lokalnym stadionie. Po fuzji KS Grabówka z Supraślanką Supraśl obecny prezes klubu chce przenieść część stadionowego wyposażenia do Supraśla. Z czym nie zgadzają się mieszkańcy, którzy zawiadomili policję o podejrzeniu kradzieży. W tle konfliktu jest także podział gminy na Supraśl i Grabówkę.
Jedni są pełni nadziei, że mimo początkowych trudności zyskają, drudzy, obawiają się strat i zastanawiają się, jak będzie funkcjonowała ich gmina po utracie prawie 70 procent dochodów. Za nieco ponad miesiąc podbiałostocka Grabówka i cztery inne wsie oddzielą się od dotychczasowej gminy Supraśl i stworzą własny samorząd.