Radio Białystok | Wiadomości | Jadłodzielnie w regionie zachęcają do dzielenia się jedzeniem w święta

Jadłodzielnie w regionie zachęcają do dzielenia się jedzeniem w święta

22.12.2024, 16:02, akt. 17:21

Do przynoszenia świątecznych potraw i dzielenia się w ten sposób z potrzebującymi nadwyżką jedzenia zachęcają jadłodzielnie w Białymstoku i Łomży. Miejsca te są otwarte przez całe święta Bożego Narodzenia. Organizatorzy akcji apelują, by przynosić takie rzeczy, które sami byśmy zjedli.

5. edycja konkursu "Tradycyjny stół wigilijny", 13.12.2024, fot. Sylwia Krassowska
5. edycja konkursu "Tradycyjny stół wigilijny", 13.12.2024, fot. Sylwia Krassowska

Jadłodzielnia w Białymstoku otwarta dłużej

"Podziel się dobrem na święta" - to hasło białostockiej Jadłodzielni, która działa przy ul. Krakowskiej 1. W świąteczny czas wydłuża godziny otwarcia - w Wigilię do 18:00, a w dni świąteczne do 20:00. Po raz kolejny też umożliwia przynoszenie samodzielnie przygotowanych potraw.

Jak wyjaśnia Monika Lewko z Fundacji Spe Salvi, która na zlecenie miasta prowadzi to miejsce, na co dzień do jadłodzielni można przynosić produkty zapakowane fabrycznie, w nienaruszonych opakowaniach, ale na czas świąt, zarówno Bożego Narodzenia jak i Wielkanocnych, możliwe jest przyniesie domowego jedzenia. - Można wszystkie potrawy przynosić i się dzielić z osobami, które tam przychodzą - dodała.


Jak przygotować żywność?

W jadłodzelni na darczyńców czekają lodówki i półki, gdzie można umieścić produkty. Monika Lewko zachęca, by osoby, które chcą przynieść potrawy, starały się je podzielić na mniejsze porcje, a na opakowaniu zamieścić datę wykonania potrawy, a także co znajduje się w środku. Zaapelowała też, by były to potrawy świeże i takie, które samemu chciałoby się zjeść.

Monika Lewko oceniła, że jadłodzielnia jest coraz bardziej rozpoznawalna i coraz więcej osób przynosi nadwyżki jedzenia, coraz więcej firm i szkół włącza się w taką pomoc. Podkreśliła, że darczyńców jest coraz więcej, ale też z roku na rok coraz więcej osób przychodzi i korzysta z przyniesionych produktów.

Świąteczne potrawy, a także inne produkty można przynosić też do działającej od kilku miesięcy jadłodzielni Caritas Archidiecezji Białostockiej. Miejsce przy ul. Sienkiewicza 81/9 w święta otwarte będzie w godzinach 7:00-20:00.


Łomżyńska jadłodzielnia popularna wśród mieszkańców

Całodobowa jadłodzielnia działa w Łomży - znajduje się przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w tym mieście. Jak mówi koordynator Krzysztof Boniecki, do dyspozycji są lodówki i półki, można przynosić zarówno długoterminowe produkty, jak i ugotowane samodzielnie potrawy. - Ważne, żeby było to świeże - podkreślił.

Mówił, że jeżeli są firmy albo osoby, które chcą przekazać większą ilość jedzenia, to można skontaktować się z jadłodzielnią - potrawy zostaną odebrane i od razu trafią do potrzebujących. Podkreślił, że mają rozeznanie, komu takie produkty mogą pomóc.

Krzysztof Boniecki poinformował, że z jadłodzielni korzysta dużo osób, a dostarczone tam jedzenie codziennie jest zabierane. Dodał, że nie było przez ten rok sytuacji, by coś się zmarnowało. Zachęcał też do przynoszenia środków czystości dla potrzebujących.


Co roku wyrzucamy prawie 5 mln ton jedzenia

Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy podkreśla, że marnotrawstwo żywności w okresie świąt jest szczególnie istotnym problemem. Z badań wynika, że w Polsce marnuje się ponad 4,8 mln ton żywności rocznie, z czego ponad 2,5 mln ton (56 proc.) pochodzi z gospodarstw domowych.


Przeciętne polskie gospodarstwo domowe marnuje 165 kg żywności rocznie, czyli w każdym domu codziennie trafia do kosza ponad 0,5 kg żywności. Aż 92,4 proc. badanych gospodarstw domowych wskazało jako najczęściej wyrzucany rodzaj żywności dania gotowe (potrawy przygotowane w domu) oraz jadalne resztki talerzowe, czyli niezjedzone potrawy, i właśnie ta grupa żywności stanowi 1/4 żywności wyrzucanej w domach. Ponad 11 proc. wyrzucanej w domach żywności stanowi pieczywo i produkty piekarnicze, do czego przyznało się 91,4 proc. ankietowanych - podaje Instytut.


Jak ograniczyć marnowanie żywności?

Jak wskazała dr inż. Sylwia Łaba z IOŚ-PIB, w czasie świąt skala jest jeszcze większa.


Aby zaspokoić tradycję obfitości i ilości potraw, wielu Polaków przygotowuje na święta zbyt dużo jedzenia, robi w ferworze przedświątecznych przygotowań nieprzemyślane i niezaplanowane zakupy. Efekt? Nasze żołądki mają taką samą pojemność, więc duża część tych potraw nie zostanie zjedzona i trafi do kosza, bo świeże produkty, takie jak sałatki, ryby czy wypieki szybko się psują - podkreśliła.


Dlatego zachęca, by na zakupy wybierać się z listą potrzebnych produktów, przygotowywać mniejsze porcje, zamrażać nadwyżkę jedzenia lub się nią dzielić m.in. w jadłodzielniach czy poprzez akcje charytatywne.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wigilia dla samotnych i potrzebujących - będzie można zjeść świąteczne potrawy i pośpiewać kolędy

18.12.2024, 16:20

Wigilia dla samotnych i potrzebujących, gdzie przy wspólnym stole będzie można zjeść świąteczne potrawy, śpiewać kolędy i wspólnie spędzić czas odbędzie się we wtorek (24.11) w Zespole Szkół Katolickich w Białymstoku. Przyjść może każdy.


Jadłodzielnia w Łomży poszukuje wolontariuszy

30.11.2024, 13:29

Łomżyńska Jadłodzielnia szuka wolontariuszy. Jak mówi jej koordynator, Krzysztof Boniecki, potrzebne są przede wszystkim osoby, które mogą poświęcić kilka godzin w każdą sobotę.


W Białymstoku otwarto drugą jadłodzielnię

23.10.2024, 14:35

Mieszkańcy mają szansę pomóc potrzebującym i zapobiegać marnowaniu żywności - w Białymstoku powstała kolejna jadłodzielnia.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok