Radio Białystok | Wiadomości | Wigilia dla samotnych i potrzebujących - będzie można zjeść świąteczne potrawy i pośpiewać kolędy
Wigilia dla samotnych i potrzebujących, gdzie przy wspólnym stole będzie można zjeść świąteczne potrawy, śpiewać kolędy i wspólnie spędzić czas odbędzie się we wtorek (24.11) w Zespole Szkół Katolickich w Białymstoku. Przyjść może każdy.
Wieloletnia tradycja
Takie spotkanie wigilijne organizowane jest po raz 11. przez Caritas Archidiecezji Białostockiej, Fundację Rodziny Czarneckich oraz Zespół Szkół Katolickich w Białymstoku przy pomocy darczyńców.
Wigilia odbędzie się we wtorek, o godz. 13:00, w Zespole Szkół Katolickich w Białymstoku. Przygotowanych będzie ok. 500 miejsc.
By nikt nie czuł się samotny
Jak mówił w środę (18.12) na konferencji prasowej dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej ks. Andrzej Ratkiewicz, na wigilię zaprasza osoby samotne, ubogie, potrzebujące i bezdomne. "Każdy jest mile widziany i nikt głodny nie wyjdzie" - dodał.
Podkreślił, że w wigilii uczestniczą osoby, które przychodzą na to wspólne spotkanie pod lat, ale co roku pojawiają się też nowe twarze. Ksiądz opowiedział o rozmowie z jednym uczestników, który w ostatnich dniach przez telefon powiedział mu, że czeka na to spotkanie przez cały rok, ponieważ jest samotny, nie ma z kim rozmawiać, a w święta podzielić się opłatkiem, a tu czuje się we wspólnocie. "Kiedy słyszy się takie słowa, to faktycznie uświadamiamy sobie, że warto to robić" - zaznaczył ks. Andrzej Ratkiewicz.
Ksiądz zwrócił uwagę, że ideą Świąt Bożego Narodzenia jest wspólnota. "Na świat przychodzi Bóg i ten Bóg przychodzi do człowieka, żeby nie był samotny i żeby dać ludziom nadzieję. I my tym ludziom chcemy dać nadzieję, że nie są sami, że myślimy o nich" - podkreślił ks. Ratkiewicz.
3,5 tony jedzenia
Fundacja Rodziny Czarneckich odpowiada za przygotowanie potraw, a także świąteczne paczki żywnościowe. Dominika Czarnecka z fundacji mówiła, że na świątecznych stołach znajdą się tradycyjne potrawy m.in. sałatka śledziowa, ryba smażona, łazanki czy barszcz. Łącznie przygotowanych zostanie ok. 3,5 tony jedzenia. Dodała, że w przygotowaniach pomagają wolontariusze, których będzie można też spotkać podczas wigilii.
Dominika Czarnecka powiedziała też, że potraw przygotowywanych jest więcej, by każdy, kto chce, mógł też zabrać ze sobą. Na uczestników będą czekały też paczki żywnościowe, w których znajdą się m.in. cukier, makaron, herbata czy słodycze.
Uczniowie zaangażowani w przygotowania
Salę gimnastyczną na przyjście gości przygotują uczniowie zespołu szkół, oni także byli odpowiedzialni za przygotowanie stroików i ozdób świątecznych, które znajdą się na stołach. "Chcemy stać się Betlejem, miejscem, może w pewnym sensie stajenką dla ubogich i potrzebujących, którzy tutaj chociaż przez chwilę znajdą dom" - mówiła dyrektor Zespołu Szkół Katolickich Honorata Kozłowska. Dodała, że w przygotowania zaangażowani są wszyscy uczniowie, część pomoże w znoszeniu stołów i krzeseł, inni przygotowali stroiki, to wszystko - jak podkreśliła - "żebyśmy ćwiczyli nasze serca, naszą wrażliwość na obecność tych naszych gości".
Partnerami wydarzenia jest województwo podlaskie oraz miasto Białystok, a także duże przedsiębiorstwa jak i lokalne firmy.
Białostockie spotkanie odbędzie się w ramach wigilii organizowanych przez Caritas w 90 miastach w Polsce.