Radio Białystok | Wiadomości | Komornik zajął konto gminy Białystok za długi zmarłego mieszkańca
To niecodzienna sytuacja, bo komornik sądowy zajął ponad 400 tysięcy złotych na koncie Białegostoku za długi mieszkańca.
Chodzi o spadek, jaki przejęła gmina po zamarłym mieszkańcu, który nie miał spadkobierców. W takich sytuacjach, zgodnie z kodeksem cywilnym spadek przypada gminie, w której po raz ostatni mieszkał. Jednak w tym przypadku okazało się, że w skład masy spadkowej weszły też długi na kwotę sięgającą prawie 500 tysięcy złotych.
Decyzja komornika była przedwczesna - mówi rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Boublej.
Trwa ustalanie wartości masy spadkowej, więc trudno powiedzieć, jaka będzie ostateczna konieczność po stronie miasta Białystok. Mimo tego komornik sądowy zajął rachunek bankowy gminy Białystok, choć z postanowień Sądu Okręgowego w Białymstoku wynika, że nie zostały wydane prawomocne tytuły wykonawcze przeciwko pozwanemu, którym jest zmarły spadkobierca gminy Białystok. I komornik zajął tę kwotę na rachunku miasta Białystok, natomiast my robimy wszystko by ona mogła wrócić do dyspozycji mieszkańców naszego miasta - mówi Urszula Boublej.
Sprawa nadal jest analizowana przez dział prawny urzędu miejskiego. Mimo to białostoccy radni musieli zdecydować o zabezpieczeniu prawie 500 tys. złotych w tegorocznym budżecie miasta.
Zabytkowy Pałac Lubomirskich na obrzeżach Białegostoku zamieni się w restaurację i hotel. Prywatna spółka, która jest właścicielem budynku ma już zgodę konserwatora zabytków na rozpoczęcie prac budowlanych.
Już po raz kolejny ośrodek "Maniówka" w Nowej Wsi został wystawiony na licytację. Nieruchomość przez lata należała do Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej, której długi wobec wierzycieli sięgają niemal 3 mln zł.
Działacze Stowarzyszenia dla Polski Adama Andruszkiewicza krytykują władze Białegostoku za kosztowny zakup okazałych gmachów po WSAP-ie na obrzeżach miasta. Twierdzą, że władze miasta popełniły błąd kupując budynek i symbolicznie otwierają w nim "Departament niegospodarności”.