Radio Białystok | Wiadomości | Mija 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Mija 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

autor: Adam Dąbrowski, Ryszard Minko

13.12.2024, 07:05, akt. 20:51

43 lata temu - w nocy z soboty na niedzielę 13 grudnia 1981 roku - ogłoszono w Polsce stan wojenny. Z tej okazji w wielu miejscach w Polsce, także i w naszym regionie, przypominane są ówczesne wydarzenia.

Uroczystości pod pamiątkową tablicą przy ul. Lipowej, 13.12.2024, fot. Grzegorz Pilat
Uroczystości pod pamiątkową tablicą przy ul. Lipowej, 13.12.2024, fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Obchody 43. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Białymstoku - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


0:00
0:00
Obchody 43. rocznicy stanu wojennego - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystości w Białymstoku i okolicach

W Białymstoku już rankiem władze województwa i miasta upamiętniły rocznicę składając kwiaty pod pomnikiem „Solidarności” przy kościele Kazimierza Królewicza, pod tablicą pamiątkową upamiętniającą ofiary stanu wojennego przy ulicy Lipowej oraz przed pomnikiem kapelana Solidarności, błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. 

O godzinie 18:00 w kościele pod wezwaniem Świętego Rocha w Białymstoku odprawiona zostanła msza w intencji Ojczyzny, a po niej, około godziny 19:15, uczestnicy złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą przy ulicy Lipowej.

Z kolei w Łapach władze miasta zapraszają na uroczyste odsłonięcie odrestaurowanego pomnika - krzyża „Solidarności” przy terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Po południu w Bibliotece Publicznej w Łapach odbył się Trzeci Łapski Wieczór Wspomnień.


Rocznicę upamiętnią także mieszkańcy Łomży i Suwałk

W Łomży rocznicę wprowadzenia stanu wojennego upamiętniła msza św. koncelebrowana w łomżyńskiej katedrze. 

Suwalczanie także upamiętnili ofiary tamtych wydarzeń. O 18:00 w Konkatedrze pod wezwaniem św. Aleksandra w Suwałkach rozpoczęła się msza za Ojczyznę. Po niej uczestnicy wydarzenia przeszli z kwiatami pod obelisk bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, a później także pod pomnik św. Jana Pawła II. 

Na zakończenie pod Dębem Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja złożyli wieńce i zapalili znicze. Organizatorem obchód jest suwalski oddział NSZZ Solidarność.


Stan wojenny władze wprowadziły 13 grudnia 1981 roku

Celem wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratycznych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku. Po wprowadzeniu stanu wojennego przez komunistyczny reżim, władzę w PRL przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z generałem Wojciechem Jaruzelskim na czele.

Stan wojenny trwał 586 dni, do 22 lipca 1983 roku. W tym czasie, według różnych źródeł, straciło życie od kilkudziesięciu do ponad stu osób. W sumie w czasie stanu wojennego internowano około 10 tysięcy działaczy podziemia antykomunistycznego. Na czas stanu wojennego władze zawiesiły wydawanie prawie całej prasy, zmilitaryzowały radio, telewizję i duże zakłady przemysłowe. Strajki i masowe protesty zostały zakazane. Tam, gdzie mimo to spontanicznie wybuchały, były tłumione przez wojsko i milicję.

źródło: IAR | red: bs, tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Koncert w Studiu Rembrandt z okazji Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego

12.12.2024, 20:47

To było muzyczne wspomnienie wydarzeń sprzed 43 lat. W Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok rozbrzmiewały piosenki Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Zbigniewa Bibera. Koncert odbył się z okazji obchodów Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.


prof. Joanna Sadowska

13.12.2024, 08:32

- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok