Radio Białystok | Wiadomości | Wymiana nagrobków na cmentarzu wojskowym w Białymstoku dobiegła końca
Zakończyły się prace związane z wymianą dwudziestu nagrobków wraz z krzyżami żołnierzy Wojska Polskiego z 1919 i 1920 roku na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 Listopada w Białymstoku.
W ramach prac wykonano rozbiórkę istniejących betonowych płyt nagrobnych wraz z betonowymi krzyżami.
Wykonano żelbetowe płyty fundamentowe, na których zostały zamontowane kamienne płyty nagrobkowe. Zamontowano także kamienne krzyże z wykutymi inskrypcjami.
Prace kosztowały ponad 200 tysięcy złotych.
Zostały zrealizowane w całości dzięki środkom od ministra kultury i dziedzictwa narodowego w wysokości ponad 132 tys. zł. oraz wojewody podlaskiego, pochodzących z dotacji celowej na utrzymanie grobów i cmentarzy wojennych położonych na terenie Białegostoku, w wysokości blisko 80 tys. zł.
Szkielet kolejnej osoby został odnaleziony podczas prac prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN na cmentarzu wojskowym w Białymstoku. Są tam jamy grobowe ze zbiorowymi pochówkami, prawdopodobnie ofiar terroru komunistycznego. Znaleziono dotąd szczątki dziesięciu osób.
Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN wznowiło we wtorek (12.11) prace na cmentarzu wojskowym w Białymstoku, gdzie zostały odkryte jamy grobowe ze zbiorowymi pochówkami, prawdopodobnie ofiar terroru komunistycznego. Instytut prowadzi śledztwo związane z tym pochówkami, dotyczące zbrodni komunistycznych.
Setki białych i czerwonych zniczy zapłonęło na białostockim Cmentarzu Wojskowym. To organizowana od lat akcja "Światło Pamięci Niezwyciężonym". W ten sposób w przeddzień rocznicy odzyskania niepodległości pasjonaci historii ze stowarzyszenia Grupa Wschód upamiętniają żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny.