Radio Białystok | Wiadomości | IPN wznowił prace na cmentarzu wojskowym w Białymstoku. Odkrył tam zbiorowe pochówki

IPN wznowił prace na cmentarzu wojskowym w Białymstoku. Odkrył tam zbiorowe pochówki

12.11.2024, 13:26, akt. 14:03

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN wznowiło we wtorek (12.11) prace na cmentarzu wojskowym w Białymstoku, gdzie zostały odkryte jamy grobowe ze zbiorowymi pochówkami, prawdopodobnie ofiar terroru komunistycznego. Instytut prowadzi śledztwo związane z tym pochówkami, dotyczące zbrodni komunistycznych.

Prace sondażowe IPN na cmentarzu wojskowym w Białymstoku, październik 2024, źródło: x.com/PoszukiwaniaIPN
Prace sondażowe IPN na cmentarzu wojskowym w Białymstoku, październik 2024, źródło: x.com/PoszukiwaniaIPN

Podstawą poszukiwań na cmentarzu wojskowym w Białymstoku były m.in. zeznania świadków i materiały archiwalne zbierane przez Instytut Pamięci Narodowej. Chodziło m.in. o informacje dotyczące ukrywania ciał ofiar represji komunistycznych na tym cmentarzu.


Sondażowy wykop przyniósł rezultaty

Wytypowane zostały miejsca, gdzie mogą być jamy grobowe, i w połowie października wykonano sondażowy wykop w jednej z alejek cmentarza tak, by nie naruszyć istniejących pochówków. W pierwszej części przebadanej alejki odkryto ponad 20 jam grobowych, z których przebadano wtedy pięć; z trzech podjęto szczątki dziewięciu osób.


Z poprzedniego etapu prac mamy pooznaczane te jamy grobowe, które chcielibyśmy sprawdzić. Więc wkopujemy się w konkretne miejsca - powiedział Bogusław Szczepan Łabędzki, główny specjalista stanowiska ds. poszukiwań i identyfikacji białostockiego oddziału IPN.


IPN przypomina, że sama nekropolia była wykorzystywana do ukrywania ofiar, które zmarły w różnych okolicznościach, w okresie lipiec-sierpień 1944 do lat 50. ubiegłego wieku. Część to ofiary metod śledczych stosowanych przez funkcjonariuszy Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, inne przywożono z aresztu śledczego (w tym po egzekucjach).


IPN apeluje do osób, które nie znają miejsc pochówku bliskich

IPN liczy na to, że część ofiar, których szczątki będą odkrywane na tej nekropolii, uda się zidentyfikować dzięki bazie DNA. Apeluje też do bliskich osób - którzy stracili kogoś z rodziny w latach 1944-1956 i do tej pory nie znaleźli miejsc, gdzie mogą być ich bliscy pochowani - o zgłaszanie się do Instytutu.

źródło: PAP | red: at

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku odsłonięto tablicę upamiętniającą leśników wywiezionych na Syberię

31.10.2024, 15:43

Na murze przy Grobie Nieznanego Sybiraka w Białymstoku odsłonięta została w czwartek (31.10) tablica upamiętniająca leśników i drzewiarzy z Ziem Wschodnich II RP oraz ich rodziny, wywiezione przez Sowietów w latach 40. ubiegłego wieku w masowych deportacjach na Syberię.


Pracownicy IPN apelują o pomoc przy rozwijaniu portalu straty.pl

31.10.2024, 12:59

To wyjątkowa inicjatywa, która w założeniu twórców ma być cyfrowym pomnikiem ofiar II wojny światowej. Portal straty.pl to baza, która od kilkunastu lat gromadzi dane na temat osób, które niegdyś znalazły się pod okupacją niemiecką.


IPN nagrodził autorów najlepszych prac w konkursie „Historia najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży”

24.10.2024, 16:13

Prawie 90 osób wzięło udział w Konkursie Poetyckim „Historia najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży”. Na uroczystej gali w Białymstoku Instytut Pamięci Narodowej nagrodził autorów najlepszych prac z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok