Radio Białystok | Wiadomości | Zagadkowe zanieczyszczenie rzeczki w Białymstoku - WIOŚ szuka źródła
Woda wygląda już tak jak powinna, ale nadal nie wiadomo, co doprowadziło do zmiany koloru niewielkiego dopływu rzeki Białej w Białymstoku. Od kilkunastu dni mieszkańcy osiedla Białostoczek obserwują pojawiającą się okresowo nienaturalną barwę wody w cieku płynącym obok ich osiedla.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Kilka dni temu niewielki dopływ rzeki Białej w Białymstoku przybrał nienaturalną mleczną barwę. Przez weekend sytuacja się unormowała. W poniedziałek (9.12) ciek wodny przy ulicy 1000-lecia Państwa Polskiego wygląda już zupełnie normalnie. Mimo to, jak zapewnia naczelnik wydziału inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku Mirosław Michalczuk, cały czas trwają intensywne prace nad lokalizacją źródła zanieczyszczeń oraz nad ich identyfikacją.
Nadal nie wiadomo, co i kto zanieczyszcza niewielki ciek zasilający miejską rzekę. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że chodzi o teren, na którym funkcjonuje dużo firm, które podłączone są do kolektora deszczowego, z którego wypływają zanieczyszczenia. Chodzi o nieustalone substancje, które okresowo barwią wodę w cieku na nienaturalne kolory.
Jak informowali nas słuchacze, rzeczka w tym miejscu była już niebieska, czerwona, zielonkawa, a ostatnio mleczno-biała. Za każdym razem inspektorzy pobierali kolorową wodę do badań. Wstępne wyniki czerwonej wody nie wykazały jednak, by do wody przedostawały się niebezpieczne substancje.
Inspektorzy Ochrony Środowiska ustalają, jaka substancja zanieczyściła w piątek po południu rzekę Białą w Białymstoku. Chodzi o odcinek przy Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego. Woda była zabarwiona na czerwono.
Aktualne pomiary temperatury i tlenu w wodach kilku rzek województwa podlaskiego - to oferuje strona internetowa woda.uwb.edu.pl, która została uruchomiona w ramach projektu „Akademia wody i utworzenie Laboratorium edukacyjnego „AQUA”. Prowadzi go Katedra Ekologii Wód na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, która jako pierwsza w regionie udostępnia „wodne dane” online.
Dzikie zwierzęta pojawiające się w centrum Białegostoku przestały budzić większą sensację. Jednak ślady działalności bobra na rzece Białej są czymś wyjątkowym.