Radio Białystok | Wiadomości | Naukowcy alarmują - świat przyrody pustoszeje
Kiedyś widzieliśmy je na każdym kroku. Teraz wróbli, gawronów czy wielu innych gatunków zwierząt jest coraz mniej. "Świat przyrody pustoszeje" - alarmują naukowcy. Pół wieku wystarczyło, by populacje skurczyły się średnio o 69 procent.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Może to mieć poważny wpływ na nasze zdrowie i życie.
Choć okazuje się, że wymieranie gatunków jest zjawiskiem normalnym, to główną jego przyczyną jest działalność człowieka.
Z prof. Mirosławem Ratkiewiczem z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Aneta Gałaburda.
- Coraz więcej dzikich zwierząt pojawia się w mieście, bo one też lubią "śmieciowe" jedzenie. Lisy, jeże, kuny, ale też większe - jak jelenie sarny, dziki czy łosie przechadzają się ulicami, zaglądają do naszych ogrodów - mówi prof. Mirosław Ratkiewicz.
Biolodzy z Uniwersytetu w Białymstoku wesprą projekt reintrodukcji rysi w Polsce. Profesor Mirosław Ratkiewicz i dr Maciej Matosiuk przeprowadzą badania genetyczne, które mają pomóc w zwiększeniu populacji tych rzadkich zwierząt.
Puszcza, las czy bagna - to tylko część miejsc, w których żyją dzikie zwierzęta i to tam najczęściej mamy okazje je zobaczyć. Nie oznacza to jednak, że nie można ich zobaczyć w mieście. Według ekspertów, Białystok i jego obrzeża odwiedza regularnie 41 gatunków ssaków.