Radio Białystok | Wiadomości | "Troska o siebie nie jest egoizmem". W Białymstoku trwa kampania "Żółta Kanapa" na rzecz zdrowia psychicznego [rozmowa]
To pierwszy taki projekt w Białymstoku, w którym głośno mówi się o kondycji psychicznej mieszkańców i sposobach radzenia sobie z problemami. Z inicjatywy Rady Kobiet przy prezydencie miasta w Białymstoku realizowany jest program "Żółta Kanapa".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Kampania obejmuje działania i aktywności skupiające się na wspieraniu kobiet, ich dobrostanu i kondycji psychicznej. "Żółta Kanapa" symbolizuje wyraźnie wyznaczoną przestrzeń, w której kobiety mogą coś dla siebie znaleźć, by przyjrzeć się własnym potrzebom i stanowi emocjonalnemu.
Kolejne takie spotkanie zaplanowane jest na 12 grudnia. Tym razem w auli Uniwersytetu w Białymstoku przy ulicy Świerkowej z zainteresowanymi spotka się psycholożka Justyna Dąbrowska, by porozmawiać o macierzyństwie. Udział w spotkaniach jest darmowy i nie trzeba się na nie zapisywać.
Natomiast w internecie, między innymi na kanale YouTube, można zaleźć serię podcastów, w których psycholodzy i terapeuci opowiadają o sposobach radzenia sobie z problemami natury emocjonalnej.
Czego dotyczy program "Żółta Kanapa" i do kogo jest skierowana - o tym z rzeczniczką prezydenta miasta, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej i członkinią Rady Kobiet Urszulą Boublej rozmawiał Ryszard Minko.
W internecie już można znaleźć podcasty i wywiady ze specjalistami, a w sobotę (30.11) będzie można także bezpośrednio z nimi porozmawiać. W Białymstoku trwa pilotażowy projekt edukacyjno-profilaktyczny dotyczący zdrowia psychicznego "Żółta Kanapa".
Jak dbać o swój dobrostan, jak rodzić sobie ze stresem i swoimi emocjami, gdzie szukać pomocy - tego będzie można dowiedzieć się w ramach zainaugurowanej w środę (20.11) w Białymstoku kampanii "Żółta kanapa". Złożą się na nią podcasty, spotkania, rozmowy ze specjalistami, a także poradnik.
Chcieli w ten sposób okazać swoje wsparcie dzieciom przebywającym w szpitalach psychiatrycznych. W Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego uczniowie V Liceum w Białymstoku przyszli do szkoły w piżamach i wspólnie z nauczycielami wzięli udział w nietypowym biegu.
Zdrowie psychiczne Polaków - jak podkreślają eksperci - ma się coraz gorzej. Według badań u prawie 24 procent osób jest przynajmniej jedno z zaburzeń psychicznych. Co dziesiąty Polak zmaga się z nerwicami, a prawie 2 procent obywateli z fobią społeczną. Depresję może cierpieć nawet milion Polaków.