Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczęła się kampania "Żółta Kanapa" na rzecz zdrowia psychicznego kobiet w Białymstoku

Rozpoczęła się kampania "Żółta Kanapa" na rzecz zdrowia psychicznego kobiet w Białymstoku

20.11.2024, 14:53, akt. 15:15

Jak dbać o swój dobrostan, jak rodzić sobie ze stresem i swoimi emocjami, gdzie szukać pomocy - tego będzie można dowiedzieć się w ramach zainaugurowanej w środę (20.11) w Białymstoku kampanii "Żółta kanapa". Złożą się na nią podcasty, spotkania, rozmowy ze specjalistami, a także poradnik.

Konferencja rozpoczynająca kampanię pt. "Żółta kanapa", 20.11.2024, fot. Grzegorz Pilat
Konferencja rozpoczynająca kampanię pt. "Żółta kanapa", 20.11.2024, fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Rozpoczęła się kampania "Żółta Kanapa" na rzecz zdrowia psychicznego kobiet w Białymstoku - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kampania "Żółta kanapa", która skierowana jest przede wszystkim do kobiet, to inicjatywa Białostockiej Rady Kobiet przy prezydencie miasta, a zrealizowana przez miasto wspólnie z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku, podlaskim oddziałem NFZ, Pracownią Psychoterapii i Psychoedukacji Integra oraz Centrum Pomocy Dzieciom Stowarzyszania Klanza.


W trosce o zdrowie psychiczne kobiet

Jak powiedział w środę (20.11) na konferencji inaugurującej kampanię prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, celem inicjatywy jest podniesienie świadomości na temat zdrowia psychicznego kobiet, umiejętność spojrzenia w głąb siebie, zadawania pytań, ale też korzystania z pomocy koleżanek, grup wsparcia czy specjalistów. W jego ocenie, kampania ma przynieść efekty, ale nie te spektakularne czy statystyczne, ale długotrwałe, które - jak zaznaczył - "pozwolą lepiej żyć".


Żyjemy w bardzo niespokojnych, trudnych, ciężkich, stresogennych czasach. Dane, statystki pokazują, że dobrostan psychiczny jest dla bardzo dużej części społeczeństwa w tej chwili ogromnym wyzwaniem, trudnym do pokonania - mówiła o powodach zainicjowania "Żółtej kanapy" przewodnicząca Białostockiej Rady Kobiet Anna Augustyn.


Każdy może poczuć się wysłuchany i zrozumiany

Wyjaśniła, że tytułowa żółta kanapa jest symbolem "dialogu, spotkań, rozmowy, gdzie każdy może poczuć się wysłuchany i zrozumiany". Podkreśliła, że poprzez kampanię organizatorzy chcą przełamywać stereotypy, otwierać na rozmowę o emocjach, edukować społeczeństwo, że zdrowie psychiczne jest ważne i trzeba o nie dbać.


W ramach kampanii przygotowano specjalną edycję miejskiej gazety poświęconą temu tematowi, a także poradnik jak szukać wsparcia. W mediach społecznościowych będą ukazywać się podcasty podejmujące temat m.in. dbania o siebie, związków, współuzależnienia czy radzenia sobie z sukcesem, a wśród rozmówców znaleźli się m.in. doktor psychologii i terapeutka uzależnień Ewa Woydyłło-Osiatyńska, psychiatra prof. Napoleon Waśkiewiczem z UMB czy psychoterapeutka Wioletta Kujawa-Brzezińska. Odbędą się też spotkania i dyskusje ze specjalistami.


Obalić tematy tabu

Kujawa-Brzezińska z Pracowni Psychoterapii i Psychoedukacji Integra zachęcała kobiety do rozmawiania i stworzenia z "żółtej kanapy" przestrzeni do rozmów.


To jest niezwykle ważne, żebyśmy my kobiety, ale nie tylko (...), mogły rozmawiać, mogły otwierać te tematy, które są często tematami tabu, o których nikt z nami nie chce czasami rozmawiać, a czasami rozmawiamy w przestrzeni gabinetu psychoterapeutycznego - podkreśliła Kujawa-Brzezińska.


Psychoterapeutka z Centrum Pomocy Dzieciom Anna Czerniakiewicz wskazała, że centrum wspiera także rodziców, kobiety w kryzysie macierzyństwa, posiadania dziecka wychodzącego z domu czy dziecka, które ma trudności emocjonalne. "Chcemy promować to jako naturalny proces, który przechodzimy w trakcie życia, kryzysy, trudności, stany obniżonego nastroju to jest coś, co jest naszą codziennością" - powiedziała.

Partnerzy kampanii podkreślali jak ważne jest dbanie w dzisiejszych czasach o swój dobrostan, mówienia o swoich problemach, a także korzystanie z pomocy specjalistów.


"Nie musimy żyć w przymusie pokazywania światu jak jesteśmy fajni"

Ta inicjatywa będzie świetnym pretekstem do tego, by przypomnieć, że nie musimy żyć w przymusie pokazywania światu jak jesteśmy fajni, niesamowici, niepobici przez okoliczności zewnętrzne, że nie jest żadnym dramatem, a wręcz jest wysoce wskazane przyznać się do problemów, ponieważ jeżeli tego nie zrobimy, to stracimy okazję do zyskania sojuszniczek i sojuszników w tej drodze w nieznane - zaznaczył rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Marcin Moniuszko. 


Zapewnił, że uczelnia będzie "dzieliła się" swoimi najlepszymi specjalistami.

Kierownik Kliniki Psychiatrii UMB prof. Napoleon Waszkiewicz powiedział, że podstawą do redukcji stresu jest mówienie o swoich emocjach i nie wstydzenie się tego. "Redukcja stresu to jest redukcja rozpowszechnienia zaburzeń psychicznych" - mówił.

Dyrektorka podlaskiego oddziału NFZ Anna Rzemek zwróciła uwagę, że zdrowie psychiczne to podstawa "i podwalina zdrowia fizycznego", dlatego - jak podkreśliła - to właśnie o zdrowie psychiczne należy zadbać w pierwszej kolejności. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pacjenci szpitala psychiatrycznego w Choroszczy już niedługo skorzystają z nowych sal fizjoterapii

2.11.2024, 13:23

Pacjenci szpitala psychiatrycznego w Choroszczy będą mieć lepsze warunki do rehabilitacji. Do ich dyspozycji będą nowe sale fizjoterapii, które będą w miejscu dotychczasowych, niewykorzystanych pomieszczeń jadalni. Te będą gruntownie zmodernizowane.


Zdrowie psychiczne Polaków ma się coraz gorzej

10.10.2024, 07:52

Zdrowie psychiczne Polaków - jak podkreślają eksperci - ma się coraz gorzej. Według badań u prawie 24 procent osób jest przynajmniej jedno z zaburzeń psychicznych. Co dziesiąty Polak zmaga się z nerwicami, a prawie 2 procent obywateli z fobią społeczną. Depresję może cierpieć nawet milion Polaków.


Każda osoba może potrzebować wsparcia w trudnych chwilach - taką pomoc oferują Centra Zdrowia Psychicznego

8.10.2024, 12:40

W czwartek (10.10) przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest promocja zdrowia psychicznego oraz zwrócenie uwagi na problemy natury psychicznej, z którymi zmaga się coraz więcej osób.





ZNAJDŹ NAS




abp Józef Guzdek i abp Jakub, fot. PRB
24.12.2024, 13:35, akt. 16:29

Świąteczne życzenia arcybiskupów
















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok