Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki magistrat zaoszczędzi na prądzie trzy miliony złotych
Trzy miliony złotych zaoszczędzi białostocki magistrat na wspólnym zakupie energii elektrycznej dla urzędu i innych jednostek organizacyjnych miasta.
W otwartym przetargu na dostawę energii wystartowały cztery firmy, w tym miejska spółka Lech, która przedstawiła najkorzystniejszą ofertę i to ona będzie dostarczała tańszy prąd na potrzeby urzędu.
Spółka Lech jest koordynatorem białostockiego klastra energii, którego celem jest dążenie do samowystarczalności energetycznej i gospodarki obiegu zamkniętego. Produkowany przez Lecha prąd pochodzi z procesu spalania odpadów w nowoczesnej spalarni śmieci.
Białystok jest pierwszym miastem w Polsce, w którym samorząd kupuje energię od swojego członka klastra energii.
Miejska spółka "Lech" zajmująca się zagospodarowaniem odpadów miałaby zająć się budową białostockiego aquaparku. To pomysł władz miasta, które w ten sposób chcą umożliwić realizację oczekiwanej inwestycji.
Ta inwestycja jest szansą na zatrzymanie wzrostu cen za odpady komunalne i niższe rachunki za ogrzewanie w Suwałkach. Po czterech latach starań w ratuszu we wtorek (12.11) podpisano umowę na budowę nowoczesnej spalarni śmieci, która produkować będzie zarówno ciepło jak i prąd. Wybuduje ją warszawska firma Instal. Wartość kontraktu to ponad 220 milionów złotych.
Białostocka Spółka LECH zdobyła główną nagrodę w konkursie “Innowacja i inspiracja w gospodarce odpadami” za swój przełomowy projekt, który może zrewolucjonizować recykling.
Mają już nowoczesną spalarnię odpadów, sortownię i nowe pola składowe - teraz rozbudowują kompostownie do przetwarzania bioodpadów. Białostocka spółka „Lech” zajmująca się gospodarowaniem odpadami komunalnymi podpisała umowę na dofinasowanie do budowy nowoczesnej instalacji.