Radio Białystok | Wiadomości | To może być rewolucja w recyklingu. Spółka LECH zdobyła nagrodę za innowacyjny projekt
Białostocka Spółka LECH zdobyła główną nagrodę w konkursie “Innowacja i inspiracja w gospodarce odpadami” za swój przełomowy projekt, który może zrewolucjonizować recykling.
Projekt ten polega na przetwarzaniu problematycznych odpadów w płyty kompozytowe, które mają szerokie zastosowanie.
Jak podkreśla rzecznik prasowy Spółki LECH, Zbigniew Gołębiewski, po latach intensywnej pracy nad ochroną środowiska, w końcu widać konkretne efekty.
Oprócz tego innowacyjnego projektu, Spółka LECH prowadzi również inne inicjatywy, związane z ekologicznym wykorzystaniem odpadów.
Kiedy spalamy odpady, produkujemy z nich energię, ale po spaleniu zostaje żużel. Do tej pory trafia na pole składowe. Uzyskaliśmy już certyfikat potwierdzający, że jest to produkt - kruszywo budowlane na podbudowę dróg - wyjaśnia Zbigniew Gołębiewski.
Rocznie LECH przetwarza blisko 120 tysięcy ton odpadów komunalnych, a energia elektryczna, wytworzona w tym procesie, zasila tysiące domów. Co ma znaczenie nie tylko ze względu na ochronę środowiska, ale także w kwestii wspierania lokalnej społeczności, poprzez dostarczenie im czystej energii.
128 ton elektrośmieci udało się zebrać w ubiegłym roku w Białymstoku dzięki nowemu systemowi ich odbioru. Chodzi o 93 specjalne pojemniki, które od kilkunastu miesięcy stoją na wszystkich białostockich osiedlach.
Ekologia wciąż kojarzona jest z wieloma wyrzeczeniami i trudnościami. Tymczasem na bycie "eko" składa się dużo spraw drobnych, które nie wymagają aż tak dużego wysiłku. Naprawdę przy niezbyt wielkiej dozie zaangażowania, można dołożyć swoją cegiełkę do lepszego życia, do dbania o ochronę otaczającego nas świata.
Mają już nowoczesną spalarnię odpadów, sortownię i nowe pola składowe - teraz rozbudowują kompostownie do przetwarzania bioodpadów. Białostocka spółka „Lech” zajmująca się gospodarowaniem odpadami komunalnymi podpisała umowę na dofinasowanie do budowy nowoczesnej instalacji.