Radio Białystok | Wiadomości | Rusza 39. Jesień z Bluesem - najstarszy polski festiwal bluesowy
Wystawa fotografii Aigarsa Lapsy i koncert szwajcarsko-francuskiej formacji Your Gospel Team rozpoczną w czwartek (21.11) 39. edycję Jesieni z Bluesem. To najstarszy bluesowy festiwal w Polsce. Początek festiwalu w sali kina Forum o 18:00.
Do niedzieli na scenie w kinie Forum i w kawiarni Fama pojawi się 10 wykonawców z Polski, Wielkiej Brytanii, USA, Włoch, Norwegii, Danii i Francji. Fani bluesa będą mieli okazję posłuchać wielu odmian tej muzyki - m.in. bluesa z delty, boogie czy funky bluesa a także wielu innych.
Warto też zajrzeć do kawiarni Duży Pokój. W sobotę (23.11) o 13:00 zaplanowano tam premierę książki "Legendy bluesa i gitary". Będzie można porozmawiać z jej autorem Ryszardem Glogerem, na co dzień dziennikarzem Radia Poznań, i wysłuchać recitalu Roberta Kordylewskiego.
Festiwal zakończy się w niedzielę. W kawiarni Fama o 13:00 zagra Big Creek Slim z Danii.
Na pomysł powołania do życia imprezy wpadł Ryszard "Skiba" Skibiński, lider Kasy Chorych. Festiwal po raz pierwszy odbył się w listopadzie 1978 roku. Miał kilkuletnią przerwę na początku lat 90., ale od 1996 r., z wyjątkiem 2020, gdy został odwołany z powodu pandemii, odbywa się co rok. Organizatorem imprezy jest Białostocki Ośrodek Kultury (BOK).
Program festiwalu jest na stronie bok.bialystok.pl/wydarzenie/39-jesien-z-bluesem.
Muzyka zespołu to mieszanka elektronicznych brzmień i starej dobrej szkoły rock'n'rolla. Osyda - finalista konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok - wystąpił na żywo w naszym Studiu Rembrandt w niedzielę, 17 listopada.
Mural przedstawiający wirtuoza ustnej harmonijki Ryszarda "Skiby" Skibińskiego, lidera i współzałożyciela bluesowego zespołu Kasa Chorych powstał na szczycie bloku w Białymstoku, gdzie muzyk mieszkał. To pomnik pamięci Skiby i jego muzyki - podkreślano podczas odsłonięcia malowidła.
Z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego w rocznicę urodzin B.B. Kinga, czyli 16 września obchodzimy Dzień Bluesa. Od wielu lat w ramach Polskiego Dnia Bluesa w białostockiej Alei Bluesa pojawiają się nowe tabliczki z nazwiskami ludzi zasłużonych dla propagowania tego gatunki muzyki.