Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Dzień bluesa - Martyna Zaniewska i Patryk Ołdziejewski
Z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego w rocznicę urodzin B.B. Kinga, czyli 16 września obchodzimy Dzień Bluesa. Od wielu lat w ramach Polskiego Dnia Bluesa w białostockiej Alei Bluesa pojawiają się nowe tabliczki z nazwiskami ludzi zasłużonych dla propagowania tego gatunki muzyki.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W tym roku cztery nowe tabliczki na Aleja Bluesa w Białymstoku osobiście odsłonili: Ryszard Gloger, Krzysztof Szafraniec i Jacek Szuła. Swoją tabliczkę ma też Andrzej Urny. Odsłonił ją Rafał Rudnicki. Akcję w 2008 roku zainicjowała Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok
Aleja jest miejscem ludzi, którzy bluesa kochali i kochają.
W niedzielę (15.09) o 19:00 możemy poświętować Polski Dzień Bluesa w Nie Teatrze z Martyną Zaniewską i Patrykiem Ołdziejewskim. Zaprezentują słuchaczom swoje ulubione bluesowe utwory: od tych z doliny Missisipi, poprzez standardy wyśpiewane przez Billie Holiday, Arethę Franklin, B.B. Kinga, Erica Claptona, aż po polskie klasyki zespołów takich, jak: Breakout, Dżem, czy rodzimej Kasy Chorych.
Nie zabraknie klimatycznych gitar, harmonijki, pląsających się instrumentów klawiszowych, a także niespodzianek, które sprawią, że ten wieczór zapamiętacie na długo.
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz