Radio Białystok | Wiadomości | Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. W regionie wiele budynków będzie podświetlonych na czerwono
1/3 Polaków dopuszcza stosowanie kar fizycznych wobec dzieci, a 80 procent uznaje krzyk za metodę dyscyplinującą. Tak wynika z tegorocznego badania "Barometr postaw wobec krzywdzenia dzieci".
19 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci - ustanowiony po to, by zwrócić uwagę na ten problem. To też finał ogólnopolskiej kampanii "Dzieciństwo bez przemocy", którą w naszym regionie koordynuje białostockie Centrum Pomocy Dzieciom.
Przemoc odbiera dzieciństwo i wpływa na całe życie takiego krzywdzonego człowieka - podkreśla psycholog i psychoterapeutka Julita Maleszewska.
Przemoc to jest niemoc. Przemoc odbiera dzieciom moc, a taki dobry, wspierający dorosły, daje dziecku moc. Dziecko, które doświadcza przemocy, nosi ze sobą to piętno przez całe życie, nie może rozwinąć swojego potencjału. Często to dziecko nie może później zaufać nikomu w relacji, po tym, jak było krzywdzone w relacji, która była dla niego najbliższa. To może być też dorosły, który w przyszłości będzie stosował przemoc wobec swoich dzieci - mówi Julita Maleszewska.
Symbolem kampanii "Dzieciństwo bez przemocy" jest kolor czerwony, dlatego dziś w całej Polsce - także w naszym regionie - wiele budynków będzie podświetlonych na czerwono.
Swoje poparcie dla akcji można zamanifestować też ubraniem - podkreśla dyrektor białostockiego Centrum Pomocy Dzieciom Katarzyna Kłubowicz.
Wszyscy, którzy mogą, ubierają się na czerwono, przypinają kokardki, świecą lampki w oknach, natomiast główne budynki podświetlą się na czerwono, m.in.: Opera i Filharmonia Podlaska, Pałac Branickich, Urząd Miejski w Białymstoku przy ul. Słonimskiej, Muzeum Sybiru - wylicza Katarzyna Kłubowicz.
Na czerwono będą też podświetlone inne budynki w regionie - m.in. siedziba starostwa powiatowego w Zambrowie.