Radio Białystok | Wiadomości | Podsumowanie kampanii "Dzieciństwo bez przemocy"
Przemoc wobec dzieci wciąż jest ogromnym problemem, choć widać już pierwsze pozytywne efekty nowych rozwiązań prawnych. Tak mówią specjaliści z białostockiego Centrum Pomocy Dzieciom, podsumowując ogólnopolską kampanię pod hasłem "Dzieciństwo bez przemocy". I po raz kolejny apelują o to, by nie być obojętnym na krzywdę innych.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Z roku na rok widać, że świadomość w tym zakresie jest coraz większa, bo badania pokazują, że coraz mniej Polaków twierdzi, że krzywdzenie fizyczne jest OK. Wprowadzone niedawno standardy ochrony małoletnich wprowadziły większą świadomość problemu przemocy i jednocześnie wymusiły spójne procedury reagowania na przemoc - mówi dyrektor Centrum Pomocy Dzieciom Anna Tuszyńska.
Specjaliści podkreślają jednak, że aktualnie największym wyzwaniem jest przeciwdziałanie rosnącej przemocy rówieśniczej. To nie tylko pobicia, ale hejt czy wykluczenie.
Nie bójmy się reagować, bo sprawców ośmiela nasza obojętność - przekonuje psycholog Agata Lulewicz. Wyjaśnia, że nie zawsze trzeba aktywnie wkraczać w sytuacje przemocowe - czasem wystarczy po prostu się zatrzymać i obserwować sytuację, by sprawca miał świadomość, że nie jest anonimowy. Najgorsza jest obojętność na krzywdę wobec innych - zaznacza Agata Lulewicz.
19 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemowy wobec Dzieci. Tego dnia w wielu miastach w Polsce, także i w Białymstoku odbędzie się akcja "Zaświeć się na czerwono", która polega na umieszczeniu na swoim ubraniu czerwonego elementu, np. wstążeczki - w myśl wyrażenia sprzeciwu wobec przemocy wobec dzieci.
Również w tym dniu od godz. 17:00 zostanie podświetlony na czerwono budynek Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz Muzeum Pamięci Sybiru.
Statystyki dotyczące przemocy wobec mężczyzn są bardzo niedoszacowane. Chodzi nie tylko o przemoc fizyczną, ale również psychiczną, ekonomiczną i seksualną. Mężczyźni rzadko przemoc zgłaszają, rzadko też zgłaszają się po pomoc.
Utrzymana kara 15 lat więzienia dla matki, uchylone uniewinnienie ojca - taki wyrok zapadł we wtorek (12.11) przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku w procesie odwoławczym rodziców kilkumiesięcznego dziecka, które - wskutek długotrwałego znęcania się nad nim - doznało bardzo poważnych, zagrażających życiu obrażeń.
Ocenić ma to przeprowadzane właśnie badania wśród mieszkańców. Dzięki ich opinii, urzędnicy będą wiedzieli, jakie programy profilaktyczne są w mieście potrzebne.
Ośmieszanie, zastraszanie, popychanie, wykluczanie z grupy... Przemoc rówieśnicza ma różne formy.
Po wejściu w życie "ustawy Kamilka", dyrektorzy szkół byli zobowiązania do stworzenia w swoich szkołach standardów ochrony małoletnich przed przemocą. Jak są one realizowane i czy rodzi to jakieś problemy?
Dzięki szybkiej reakcji 13-latka, który zadzwonił na numer alarmowy, udało się zapobiec poważnemu zdarzeniu. Chłopak poinformował policjantów, że ojczym znęca się nad jego matką. Do zdarzenia doszło w jednej z miejscowości w powiecie białostockim.