Radio Białystok | Magazyny | Masz Prawo | Przemoc rówieśnicza. Czy młodociani chuligani są bezkarni?
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Ośmieszanie, zastraszanie, popychanie, wykluczanie z grupy... Przemoc rówieśnicza ma różne formy. Jak wynika z badań Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę" w 2023 r. 46 proc. nastolatków padło ofiarą przemocy ze strony rówieśników. Ten odsetek rośnie aż do 66 proc. przy pytaniu, czy dziecko kiedykolwiek doświadczyło tego typu przemocy. Niewykluczone też, że wiele osób wstydzi się do tego przyznać. Zjawisko to dotyka nie tylko bezpośrednie ofiary, uczestnikami są też ci, którzy się takiej przemocy przyglądają i nie reagując, dają jej przyzwolenie.
Co zrobić gdy przemoc rówieśnicza dotyka kogoś z naszego otoczenia? Jakie konsekwencje grożą tym, którzy takiej przemocy się dopuszczają? Czy można temu jakoś przeciwdziałać?
Gość Marty Nazarko:
U progu przedświątecznego okresu zakupowego, z promocjami i niesamowitymi okazjami, które czekają… a może czyhają na nas w sklepach, spróbujemy spojrzeć na te okazje mocno otwierając oczy. Gościem audycji "Masz prawo" jest Leszek Mironiuk, rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku.
Ogólne rozporządzenie o ochronie danych, czy inaczej - rozporządzenie o ochronie danych osobowych - to dokument, który kilka lat temu spędzał sen z powiek wszystkim, którzy mają do czynienia z gromadzeniem czy przetwarzaniem danych. Ale nie tylko… Chyba każdego z nas dotknęły wprowadzone 6 lat temu przepisy.
Często słyszymy o kierowcach, którzy prowadzą samochody pod wpływem alkoholu. Co trzeba zrobić, żeby ograniczyć ich liczbę? Czy obowiązujące obecnie przepisy są wystarczające, czy należy je zmienić? Zaostrzyć, a może złagodzić kary?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych to instytucja, której historia ma 90 lat.
Co zrobić, jeśli nasz wymarzony wakacyjny wypoczynek nie był taki, jaki powinien. Czy mamy szansę na odzyskanie, choć części pieniędzy?
Programy wsparcia pojawiają się jako forma pomocy określonym grupom ludzi, ale też jako stymulujące do określonych zachowań. Tym razem porozmawiamy o jednym z najnowszych - Programie Aktywny Rodzic.
Czy warto ubezpieczyć nasze mieszkanie, dom czy samochód. I jak to zrobić, żeby nie stracić potem ubezpieczenia ze względu na kruczki prawne. M.in o tym w dzisiejszej audycji Masz Prawo.
O jakiej szkole marzą polscy uczniowie i czy polska szkoła jest gotowa na zmiany? Czy dobrym pomysłem jest wprowadzanie zakazu używania telefonów komórkowych i czy rodzice mają prawo do tych telefonów zaglądać?
Czy niewłaściwe szkolne podręczniki możemy zwrócić do księgarni? Czy możemy wymienić strój na WF, gdy w domu okaże się, że wybraliśmy zły rozmiar?
Prowadzący:
Kamil Kalicki