Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystości dziękczynne na stulecie autokefalii
To okazja do przypomnienia tysiącletniej historii polskiego prawosławia. W środę (13 11) w dzień setnej rocznicy podpisania dokumentu o nadaniu autokefalii Kościołowi prawosławnemu w Polsce, w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie o godz. 9 odbędzie się centralne nabożeństwo dziękczynne.
Udział w nabożeństwie wezmą metropolita warszawski i całej Polski Sawa, hierarchowie, przedstawiciele władz państwowych, korpusu dyplomatycznego, administracji rządowej i samorządowej.
Autokefalię, czyli niezależność Cerkwi prawosławnej w danym kraju od zwierzchnictwa zagranicznych władz duchownych, mimo sprzeciwów patriarchatu moskiewskiego, sto lat temu uzyskał od Konstantynopola metropolita Dionizy. Uznały ją wówczas wszystkie kościoły prawosławne oprócz rosyjskiego, który potwierdził ją dopiero w 1948 r.
W związku ze stuleciem autokefalii Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny zorganizował wiele uroczystości jubileuszowych, w tym m.in. okolicznościowe nabożeństwa, wydarzenia kulturalne i naukowe. Także w środę o godz. 17 na Zamku Królewskim w Warszawie rozpocznie się koncert muzyki cerkiewnej i patriotycznej.
Na Świętej Górze Grabarce zakończyły się dwudniowe uroczystości z okazji święta Przemienienia Pańskiego. W tym roku modlitewne spotkanie było połączone z głównymi obchodami jubileuszu 100-lecia autokefalii Kościoła prawosławnego w Polsce.
Jest jednym z najbardziej czczonych świętych, orędownikiem przy różnych chorobach, podróżach, patronem rodziny, wdów i sierot. Cerkiew prawosławna świętuje w środę (22.05) przeniesienie relikwii św. Mikołaja z Miry Licyjskiej do Bari.
W centrum miasta, przy Muzeum Podlaskim w Białymstoku stanął pomnik upamiętniający Kodeks Supraski - cenny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego, wpisany na listę Pamięci Świata UNESCO. Odsłonięcie pomnika oficjalnie kończy obchody Roku Kodeksu Supraskiego.