Radio Białystok | Wiadomości | Cerkiew prawosławna świętuje przeniesienie relikwii św. Mikołaja z Miry Licyjskiej do Bari
Jest jednym z najbardziej czczonych świętych, orędownikiem przy różnych chorobach, podróżach, patronem rodziny, wdów i sierot. Cerkiew prawosławna świętuje w środę (22.05) przeniesienie relikwii św. Mikołaja z Miry Licyjskiej do Bari.
Jest on patronem wielu cerkwi m.in. w Milejczycach, Grodzisku, Michałowie, Białowieży, Kleszczelach, Topilcu, Narewce, Zubaczach, soborze w Białymstoku, a także cerkwi św. Trójcy w Hajnówce.
Cerkiew prawosławna w roku liturgicznym czci św. Mikołaja dwa razy - 19 grudnia i 22 maja.
Tegoroczne uroczystości w białostockiej katedrze św. Mikołaja są połączone z diecezjalnymi obchodami 100-lecia autokefalii Kościoła Prawosławnego w Polsce.
Sto lat temu udało się uzyskać samodzielność Kościoła Prawosławnego na terenie Rzeczpospolitej - podkreśla ks. Anatol Szymaniuk z Białegostoku.
Odpowiedni tomos wydał patriarcha Konstantynopola wraz ze świętym Synodem w 1924 r., wydarzenie to jest ogromnej wagi, rozpoczyna się samodzielny byt Kościoła Prawosławnego. Dążenia do samodzielności już miały miejsce w okresie Sejmu Czteroletniego, jednakże rozbiory Polski zakłóciły ten proces - mówił ks. Anatol Szymaniuk.
Droga do uzyskania samodzielności nie była łatwa - dodaje ks. Anatol Szymaniuk.
Proces był trudny i wymagał odważnych decyzji, nawet trzeba było zapłacić śmiercią, tak jak to się stało z pierwszym metropolitą warszawskim i całej Polski Jerzym Jaroszewskim, którego zastrzelił fundamentalista, nacjonalista - dodał ks. Anatol Szymaniuk.
Metropolita Jerzy Jaroszewski zginął z rąk duchownego, archimandryty Smaragda, przeciwnego staraniom o autokefalię cerkwi w Polsce.
W białostockim soborze św. liturgię o godz. 10:00 będzie celebrował metropolita warszawski i całej Polski Sawa w asyście przybyłych hierarchów i zaproszonych gości, w tym władz samorządowych.