Radio Białystok | Wiadomości | Diaspora Białoruska w Białymstoku wspominała ofiary reżimu Łukaszenki

Diaspora Białoruska w Białymstoku wspominała ofiary reżimu Łukaszenki

autor: Anna Petrovska

12.11.2024, 19:44, akt. 19:53

Postawili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć zabitych. Diaspora Białoruska w Białymstoku zorganizowała we wtorek (12.11) akcję, podczas której wspominała zamordowanego cztery lata temu Ramana Bandarenkę i inne ofiary reżimu Łukaszenki.

Przedstawiciele Diaspory Białoruskiej w Białymstoku wspominają ofiary reżimu Łukaszenki, 12.11.2024, fot. Anna Petrovska
Przedstawiciele Diaspory Białoruskiej w Białymstoku wspominają ofiary reżimu Łukaszenki, 12.11.2024, fot. Anna Petrovska


0:00
0:00
Diaspora Białoruska w Białymstoku wspominała ofiary reżimu Łukaszenki - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Roman Bondarenko napisał na internetowym czacie: „wychodzę”. Wyszedł, by bronić przed milicją muralu z biało-czerwono-białymi wstążkami. Chłopaka zabrano na posterunek i zakatowano na śmierć.  

To wyraz solidarności ze wszystkimi więźniami politycznymi, pamiętamy o nich - podkreśla Jan Abadouski z Diaspory Białoruskiej w Białymstoku.


To czwarta rocznica śmierci Romana Bondarenki, ale też wychodzimy tutaj, żeby pokazać naszą solidarność ze wszystkimi więźniami politycznymi, z osobami, których reżim zabija i katuje dalej, już ponad 18 osób zostało zabitych w więzieniach od 2020 roku. Pamiętamy o bohaterach, którzy oddali swoje życie za wolność i niezależność swojego narodu, zabójstwo Romana to dla mnie taki duży smutek, był taki młody, to nie jedyna śmierć, ale taka najbardziej drastyczna, najbardziej wstrząsnęła Białorusinami, dziś nadal ludzie cierpią, więźniowe umierają, nie mamy informacji o tym, co się z nimi dzieje - mówi Jan Abdanouski.


Łącznie reżim przetrzymuje w więzieniach, aresztach i łagrach ponad 1500 więźniów politycznych, w tym dziennikarza Andrzeja Poczobuta, skazanego między innymi za „rehabilitację nazizmu” i „terroryzm”.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Co reżim Łukaszenki świętuje 7 listopada? 07.11.2024

7.11.2024, 13:44

Białoruś pozostaje jedynym postsowieckim krajem, w którym rocznica bolszewickiego przewrotu z 1917 roku nadal obchodzona jest jak święto. Dlaczego reżim Aleksandra Łukaszenki kurczowo trzyma się tego święta i jakie jeszcze relikty komunizmu funkcjonują w oficjalnej polityce historycznej w Białorusi w audycji „Pad znakam Pahoni” opowie badacz stalinowskich represji Ihar Stankiewicz.


Pikieta w obronie Andrzeja Poczobuta i innych więzionych na Białorusi

25.10.2024, 20:10

Kilkanaście osób protestowało w centrum Białegostoku na znak protestu i solidarności z Andrzejem Poczobutem i innymi więzionymi przez reżim Aleksandra Łukaszenki.


Wiec upamiętniający czwartą rocznicę represji w Białorusi 11.08.2024

10.08.2024, 12:48

W czwartą rocznicę sfałszowanych wyborów prezydenckich w Białorusi, w centrum Białegostoku diaspora białoruska zorganizowała wiec Godności.

W pikiecie wzięło ponad 300 osób. Zebrani mieli biało-czerwono-białe flagi, a także wydrukowane duże zdjęcia więźniów politycznych.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok