Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Wiec upamiętniający czwartą rocznicę represji w Białorusi 11.08.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W czwartą rocznicę sfałszowanych wyborów prezydenckich w Białorusi, w centrum Białegostoku diaspora białoruska zorganizowała wiec Godności.
W pikiecie wzięło ponad 300 osób. Zebrani mieli biało-czerwono-białe flagi, a także wydrukowane duże zdjęcia więźniów politycznych.
W ten sposób chcieli przypomnieć, że reżim Łukaszenki przetrzymuje w więzieniach tysiące osób, które cztery lata temu, protestowały po sfałszowanych wyborach w Białorusi.
Cztery lata temu po wielotysięcznych pokojowych protestach zorganizowanych po sfałszowanych wyborach prezydenckich, przez Białoruś przetoczyła się największa po wojnie fala politycznych represji.
Według organizacji broniących praw człowieka, przez cztery lata w Białorusi zatrzymanych było około 65 tysięcy obywateli.
Dziś w białoruskich więzieniach przebywa prawie 1400 więźniów politycznych. Wśród zatrzymanych są przedstawiciele polskiej mniejszości w tym Andrzej Poczobut .
Od 2020 roku z przyczyn politycznych z Białorusi wyemigrowało ponad pół miliona osób.
W audycji również komentarz prof. Olega Łatyszonka do sytuacji w Białorusi po wyborach prezydenckich 2020 roku.
Na zakończenie o licznych nagrodach dl zespołu „Podlaski Wianok” na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru, Tańca i Muzyki "Rimini Fest" we Włoszech.
Zaprasza Marek Zabrocki.
Projekt „Białystok widzi mi się” po raz trzeci otrzymał wsparcie Białostoczan w ramach budżetu obywatelskiego. To na pewno świadczy o tym, że małe niedźwiadki, które kilka lat temu zaczęły się pojawiać na ulicach stolicy Podlasia spodobały się mieszkańcom. W następnym roku przybędzie kolejnych osiem.
Plany ograniczenia działalności gospodarczej na terenach Puszczy Białowieskiej mają Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Planują pomniejszenie obszaru, na którym może być prowadzona działalność gospodarcza. Obecnie to ponad 18 proc. terenów puszczy - akceptuje to UNESCO.
Uczyli się pisać teksty, spotykali się z ważnymi osobistościami społeczności białoruskiej na Podlasiu, odwiedzali ciekawe miejsca. Dziś (08.11) pod Narewką skończyły się tradycyjne dziennikarskie warsztaty Sustrečy Zorki. Od wielu lat organizuje je dla dzieci i młodzieży uczącej się języka białoruskiego Tygodnik Białorusinów w Polsce Niva. W dzisiejszej audycji Pad znakam...
Białoruś pozostaje jedynym postsowieckim krajem, w którym rocznica bolszewickiego przewrotu z 1917 roku nadal obchodzona jest jak święto. Dlaczego reżim Aleksandra Łukaszenki kurczowo trzyma się tego święta i jakie jeszcze relikty komunizmu funkcjonują w oficjalnej polityce historycznej w Białorusi w audycji „Pad znakam Pahoni” opowie badacz stalinowskich represji Ihar...
Jest to pierwszy krok do powstania statutowej Komisji Mniejszości. Dziś (05.11) radni Sejmiku Województwa Podlaskiego podjęli uchwałę zmieniającą statut województwa i powołującą dziesiątą stałą komisję mniejszości narodowych i etnicznych. Czym ma się zajmować ta komisja i co dalej po głosowaniu? M.in. o tym opowiadamy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.
Dziś rozmowa z młodym muzykiem, uchodźcą politycznym z Białorusi – Verami.
Utworów Verami mogła posłuchać publiczność tegorocznego festiwalu „Jesień Bardów” w Bielsku Podlaskim.
Po Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu przyszedł czas na Centrum Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. To właśnie tu do 28 listopada można oglądać wystawę Kaciaryny Wadanosawaj „Strój”. Zainteresowanie podczas wernisażu przeszło najśmielsze oczekiwania. Okazało się bowiem, że Białostoczanie są bardzo zainteresowani tematem białoruskiego stroju.
Prowadzący:
Maksym Fionik