Radio Białystok | Wiadomości | Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy to jedne z głównych tematów orędzia prezydenta Andrzeja Dudy

Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy to jedne z głównych tematów orędzia prezydenta Andrzeja Dudy

16.10.2024, 10:55, akt. 13:07

Bezpieczeństwo Polski trzeba wyjąć poza nawias partyjnych sporów na arenie politycznej - zaapelował prezydent Andrzej Duda. W orędziu wygłoszonym w Sejmie podkreślił, że wobec agresywnej polityki Rosji kwestia ta stała się pierwszoplanowa w naszej części Europy.

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy w Sejmie, 16.10.2024, fot. Marek Borawski/Kancelaria Prezydenta, źródło: x.com/prezydentpl
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy w Sejmie, 16.10.2024, fot. Marek Borawski/Kancelaria Prezydenta, źródło: x.com/prezydentpl

Prezydent zapewnił, że będzie wspierał politykę dążącą do poprawy bezpieczeństwa Polski oraz krajów NATO.

Andrzej Duda powiedział też, że ze zdziwieniem przyjął niedawną zapowiedź premiera Donalda Tuska dotyczącą wycofania się z przyznawania azylu politycznego w Polsce. Jego zdaniem ta decyzja nie posłuży uszczelnieniu naszej granicy i ograniczeniu nielegalnej migracji. Prezydent wskazał, że ograniczenie prawa azylowego zaszkodzi Białorusinom prześladowanym przez reżim Aleksandra Łukaszenki.


"Będę wspierał wszystkie działania wzmacniające nasze bezpieczeństwo militarne"

Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że wspierał, wspiera i będzie wspierał wszystkie działania wzmacniające potencjał obronny i bezpieczeństwo militarne Polski. Szybka modernizacja i rozbudowa naszych sił zbrojnych jest dzisiaj absolutną koniecznością - podkreślił. Zaznaczył, że bezpieczeństwo musi być wyjęte poza nawias bieżącego politycznego sporu.

Zapewnienie bezpieczeństwa to jedno z najważniejszych zadań każdego rządu i każdej władzy, a Polska stoi dzisiaj przed wyzwaniami, które wymagają szczególnie odpowiedzialnych i stanowczych decyzji. Zwłaszcza w sytuacji, w której za naszą wschodnią granicą w wyniku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę toczy się wojna - podkreślił Andrzej Duda.


Dlatego - podkreślił - "szybka modernizacja i rozbudowa naszych sił zbrojnych jest dzisiaj absolutną koniecznością".


Prezydent o polityce migracyjnej rządu: nastąpiła zmiana o 180 stopni

Prezydent mówił, że za czasów PiS obecnie rządzący "szydzili z obrońców polskich granic". - Teraz nastąpiła zmiana o 180 stopni. Lepiej późno niż wcale, ale trzeba pamiętać, że nigdy nie przeprosiliście państwo za swoje skandaliczne słowa i działania - zwrócił się do rządu.

W orędziu wygłaszanym w Sejmie prezydent podkreślił, że od 2021 r. Polska stała się obiektem "zmasowanego ataku hybrydowego" sterowanego przez białoruskie i rosyjskie służby.


Dzięki zdecydowanym działaniom rządu premiera Mateusza Morawieckiego i postawie naszych strażników granicznych, żołnierzy, policjantów i funkcjonariuszy innych służb pokazaliśmy wyraźnie, że Polska potrafi zadbać o bezpieczeństwo swoich granic, ale - co także niezmiernie ważne - granic UE i strefy Schengen" - mówił.



Prezydent wyraził zadowolenie z tego, że rząd Donalda Tuska - jak powiedział - "nareszcie dołączył do obrońców granicy". Przypomniał jednak, że podczas głosowania w Sejmie w sprawie budowy zapory na granicy spośród posłów ówczesnej opozycji tylko posłowie PSL zagłosowali "za".


Andrzej Duda zdziwiony możliwością zawieszenia polityki azylowej

- Zapowiedź premiera z ostatnich dni dotycząca nieprzyznawania azylu politycznego nie posłuży uszczelnieniu naszej granicy i ograniczeniu nielegalnej migracji - powiedział w środę w orędziu wygłaszanym w Sejmie prezydent Andrzej Duda.

Oświadczył, że ze zdziwieniem przyjął zapowiedź premiera Donalda Tuska dotyczącą - jak powiedział - "wycofania się z przyznawania azylu politycznego w Polsce".  Jego zdaniem to "nie posłuży uszczelnieniu naszej granicy i ograniczeniu nielegalnej migracji". - Za to wszystko wskazuje na to, że uniemożliwi przedstawicielom np. białoruskiej opozycji politycznej schronienie w Polsce. A przecież Polska była i jest, i mam nadzieję będzie, krajem wolności i solidarności - podkreślił prezydent.


Putin i Łukaszenka próbują zdestabilizować sytuację na naszej granicy, a państwa odpowiedzią na to jest pozbawienie bezpiecznego schronienia osób, które oni wsadzają do więzień i prześladują. To chyba jakaś fatalna pomyłka - mówił prezydent Andrzej Duda.


Prezydent: konieczne wzmocnienie armii państw NATO  

Odpowiedzią na rosyjski imperializm musi być wzmocnienie armii państw NATO - powiedział w Sejmie prezydent Andrzej Duda. Oświadczył, że nie zejdzie z drogi przekonywania innych państw Sojuszu do zwiększenia wydatków na obronność do minimum 3 proc. ich PKB.

Prezydent podczas orędzia podkreślił, że jeszcze za czasów poprzedniego rządu podjęto "fundamentalne, przełomowe decyzje, z których pierwsze były podejmowane zanim Rosja dokonała pełnoskalowej agresji na Ukrainę. Ocenił, że wyznaczyły one "niezwykle ambitną, ale absolutnie konieczną linię procesu modernizacji" polskiej armii.

Dodał, że po zmianie władzy podpisano m.in. "spektakularny" kontrakt na zakup śmigłowców bojowych Apache oraz inne umowy, które - jak ocenił - stanowią przykłady kontynuacji "ambitnej linii modernizacyjnej". Podkreślił, że z zadowoleniem przyjmuje zawarcie tych umów i kontynuację wcześniej rozpoczętych przedsięwzięć.

Prezydent podziękował wicepremierowi, szefowi MON Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi zarówno za doprowadzenie do podpisania tych kontraktów, jak i dobrą współpracę w zakresie bezpieczeństwa, a także za zainicjowany przez niego program nowoczesnego wyposażenia indywidualnego żołnierzy.

Andrzej Duda zaznaczył, że Polska może być dumna z tego, że daje przykład innym krajom, wydając ponad 4 proc. PKB na obronność i planując wydanie na ten cel w przyszłym roku 4,7 proc. PKB.


Premier do prezydenta: żaden opozycjonista białoruski nie próbował nielegalnie przekroczyć granicy

- Nie było ani jednego przypadku, by opozycjonista białoruski próbował nielegalnie przekroczyć granicę. Panie prezydencie, nic głupszego nie można było wymyślić - powiedział w Sejmie premier Donald Tusk. Odniósł się w ten sposób do słów Andrzeja Dudy, który skrytykował zapowiedź zawieszenia prawa do azylu.


Sytuacja na granicy to sytuacja, w której grupy zorganizowane, czasem trenowane przez służby białoruskie, zwożone za pieniądze rosyjskie, białoruskie oraz przemytników ludzi samolotami do Moskwy, Mińska. Tam są postawione tabory autobusów, ci ludzie są zwożeni na granicę, przygotowywani czasami miesiącami po to, by ją nielegalnie przekraczać, powodować konflikty na naszej granicy - zaznaczył premier.


Dodał, że decyzje rządu mają na celu nie tylko ochronę granicy z Białorusią, ale też mają zapobiegać śmierci na granicy, zarówno po stronie migrantów, jak i polskich żołnierzy i straży granicznej. Zapowiedział, że rząd szykuje instrumenty prawne, które zabezpieczą granicę także po to, by nie dochodziło do dramatycznych zdarzeń.


źródło: PAP, IAR | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS







Posiedzenie Rady Ministrów, 15.10.2024, źródło: x.com/PremierRP
KRAJ
15.10.2024, 18:38, akt. 16.10.2024, 13:31

Rząd przyjął strategię migracyjną Polski













źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok