Radio Białystok | Wiadomości | Pracownicy IPN apelują o pomoc przy rozwijaniu portalu straty.pl
To wyjątkowa inicjatywa, która w założeniu twórców ma być cyfrowym pomnikiem ofiar II wojny światowej. Portal straty.pl to baza, która od kilkunastu lat gromadzi dane na temat osób, które niegdyś znalazły się pod okupacją niemiecką.
Teraz pracownicy IPN-u apelują o pomoc przy rozwijaniu projektu. Wszystko po to, by - przed przypadającą za rok 80-tą rocznicą zakończenia II wojny światowej - zebrać jak najwięcej informacji o ofiarach.
Archiwiści Instytutu Pamięci Narodowej od 2006 roku wprowadzili 5,5 mln nazwisk osób, które były ofiarami śmiertelnymi bądź ofiarami represji. W przyszłym roku minie 80 rocznica od zakończenia II wojny światowej i my wchodzimy w ostatnią fazę tego wieloletniego projektu - mówi dyrektor białostockiego oddziału IPN dr Marek Jedynak.
Pracownicy IPN-u poszukują wolontariuszy, którzy mogliby rozwijać bazę straty.pl.
Szukamy wolontariuszy, szukamy osób, które chciałyby się włączyć w prace, by dotrzeć do ludzi na terenie całej Polski, do mniejszych miejscowości, tam, gdzie nie każdy z naszych seniorów korzysta z internetu, ale może posiadać jeszcze informacje, które uzupełnią ten pomnik, bo tak trzeba traktować bazę straty.pl - jako wirtualny pomnik ofiar - dodaje dr Marek Jedynak.
Aby zostać wolontariuszem trzeba mieć ukończone 18 lat i wypełnić formularz zgłoszeniowy online. Szczegóły są na stronie straty.pl.
Prawie 90 osób wzięło udział w Konkursie Poetyckim „Historia najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży”. Na uroczystej gali w Białymstoku Instytut Pamięci Narodowej nagrodził autorów najlepszych prac z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Na cmentarzu wojskowym w Białymstoku odkryto jamy grobowe ze zbiorowymi pochówkami najprawdopodobniej ofiar terroru komunistycznego. IPN wszczął śledztwo w tej sprawie.
13 osób, które w latach 80. ubiegłego wieku zaangażowane były w działalność opozycji antykomunistycznej w Polsce zostały uhonorowane w czwartek (12.06) w Białymstoku Krzyżami Wolności i Solidarności. Pośmiertnie krzyżem odznaczono m.in. kapelana miejscowej Solidarności ks. Stanisława Suchowolca.