Radio Białystok | Wiadomości | Onkolodzy z urologami z całego kraju o leczeniu prostaty
W leczeniu nowotworów niezbędna jest skoordynowana opieka nad pacjentem - podkreślają uczestnicy konferencji szkoleniowej pt. ”Onkolog z urologiem razem dla pacjenta". Do Białegostoku przyjechało około stu lekarzy i pielęgniarek z całego kraju.
Dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie leczenia raka prostaty. Listopad na całym świecie uznawany jest za miesiąc świadomości męskich nowotworów - raka gruczołu krokowego i raka jąder.
W Polsce co roku 16-19 tysięcy mężczyzn choruje na raka gruczołu krokowego, a około pięć i pół tysiąca umiera. By to zmienić, niezbędna jest szybka diagnostyka i leczenie równolegle prowadzone przez różnych specjalistów - podkreśla profesor Wojciech Majewski z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach
W Polsce wciąż niewiele ośrodków ma koordynatorów, którzy pomagają chorym na raka prostaty. - Ale skoordynowana opieka nad chorym jest na przykład w Białostockim Centrum Onkologii - mówi zastępca dyrektora do spraw lecznictwa Dorota Kazberuk
Lekarze przypominają, że mężczyźni po 40. roku życia powinni regularnie badać prostatę - odwiedzać urologa i sprawdzać we krwi stężenie PSA.
Starsi panowie powinni raz w roku zrobić USG jamy brzusznej w celu oceny m.in. nerek i pęcherza moczowego.
Nie daj sobie strzelić gola! Tak zatytułowaną wystawę zdjęć piłkarzy Jagiellonii można oglądać w galerii Alfa w Białymstoku. Wszystko po to, by zachęcić panów do częstych badań profilaktycznych.
Tysiąc panów może za darmo zbadać się w Białostockim Centrum Onkologii w ramach akcji "Męski listopad - szybcy i zdrowi". We wtorek (5.11) rozpoczęły się zapisy na badania w kierunku raka prostaty. Akcję zainaugurowano w jednym z białostockich salonów barberskich.
Listopad na całym świecie uznawany jest za miesiąc świadomości raka prostaty i jąder. W programie mówimy o profilaktyce tych chorób i ich wczesnym wykryciu.