Radio Białystok | Wiadomości | Panowie mogą za darmo zbadać się w Białostockim Centrum Onkologii
Tysiąc panów może za darmo zbadać się w Białostockim Centrum Onkologii w ramach akcji "Męski listopad - szybcy i zdrowi". We wtorek (5.11) rozpoczęły się zapisy na badania w kierunku raka prostaty. Akcję zainaugurowano w jednym z białostockich salonów barberskich.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Na bezpłatne badania w Białostockim Centrum Onkologii zgłaszać się mogą mężczyźni powyżej 40 roku życia pod numerem telefonu 85 664 68 88. Badanie z krwi nie wymaga żadnego przygotowania. Oznaczony będzie poziom markera nowotworowego pod kątem raka gruczołu krokowego. W przypadku nieprawidłowości pacjent będzie skierowany na dalszą diagnostykę i leczenie.
Listopad na całym świecie uznawany jest za miesiąc świadomości raka prostaty i jąder. Każdego roku w Polsce na nowotwór prostaty choruje 15 000 mężczyzn, a na nowotwór jądra 1 500.
Według badań, rak jądra jest najczęściej występującym nowotworem wśród mężczyzn w wieku od 20 do 44 lat. Stanowi on aż 25 proc. zachorowań na nowotwory w tej grupie wiekowej.
Z kolei rak prostaty jest drugą co do częstości przyczyną choroby nowotworowej u mężczyzn. Ryzyko jego rozwoju wzrasta gwałtownie po przekroczeniu 50 roku życia.
Zachorowalność na te nowotwory rośnie z wiekiem, pewne znaczenie ma także obciążenie rodzinne. Do czynników wpływających na zwiększone ryzyko rozwoju choroby należą również: tryb życia, dieta i aktywność fizyczna.
Eksperci przypominają, że wcześnie wykryta choroba jest uleczalna, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne.
Listopad na całym świecie uznawany jest za miesiąc świadomości raka prostaty i jąder. W programie mówimy o profilaktyce tych chorób i ich wczesnym wykryciu.
Rolnicy z woj. podlaskiego będą mieli lepszy dostęp do informacji o bezpieczeństwie i zdrowiu. To dzięki projektowi "Profilaktyka łączy". Powstał on w ramach współpracy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Narodowego Funduszu Zdrowia.
Ta akcja promuje profilaktykę, ale też daje szansę na stuprocentowe wyleczenie osobom, u których wykryty zostaje nowotwór.